HABER

DTP 58 başkan adayını daha açıkladı

DİYARBAKIR (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eş Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı binasında DTP'nin 58 belediye başkan adayını açıklandı.

DTP Eş Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, partililerin de katıldığı bir basın toplantısıyla Türkiye'nin farklı belde ve ilçelerinde DTP'den aday gösterilecek isimleri açıkladı. Açıklanan belediye başkan adayları arasında daha önce Danıştay 8. Dairesi tarafından çok dilli belediyecilik yaptığı gerekçesi ile Diyarbakır Merkez Suriçi Belediye Başkanı iken görevden alınan Abdullah Demirbaş da yer aldı. Seçimlerin Kürt sorununun demokratik çözümü konusunda önemli olduğunu belirten Kamuran Yüksek, "29 Mart'ta gerçekleştirilecek seçimler bir belediye seçimi olmaktan çıkmış, daha fazla siyasal niteliği öne çıkan bir seçim haline gelmiştir. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü açısından önemli bir seçim sürecine gireceğiz. Türkiye'nin içinden geçtiği süreç, Kürt sorununun geldiği aşama seçimlere böylesi bir anlam ve misyon yüklemiştir. Oldukça kritik bulduğumuz bu seçimlere büyük bir titizlik, büyük bir hassasiyetle yaklaşmakta ve çalışmalarımızı bu şekilde sürdürmekteyiz. DTP olarak bu
seçimlerden başarılı bir şekilde çıkmamız halinde Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından büyük bir ivme kazanılacağını düşünüyoruz. Yine bizim başarılı çıkmamız halinde Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözümü açısından kapıların sonuna kadar aralanacağını düşünüyoruz" dedi.

DTP Eş Başkan Yardımcısı Yüksek, daha sonra DTP'li belediye başkan adaylarının isimlerini açıkladı. Buna göre DTP'nin belediye başkan adaylarının bazılarının isimleri şöyle:

"Diyarbakır Çermik Belediye Başkan Adayı Av. Suna Ünsal Aydın; Eğil Belediye Başkan Adayı Petek Çapanoğlu; Sur Belediye Başkan Adayı Abdullah Demirbaş, Bismil'in Ambar Beldesi Belediye Başkan Adayı Mecit Ateş, Çınar'ın Alatosun Beldesi Belediye Başkan Adayı M. Lütfi Gürbüz, Hani'nin Kuyular Beldesi Belediye Başkan Adayı Seyit Narin, Sur'un Kaygusuz Beldesi Belediye Başkan Adayı Mehmet Salık, Hani'nin Gürbüz Beldesi Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç, Batman'ın Gercüş İlçesi Belediyesi Belediye Başkan Adayı Esat Öner, Beşiri İlçesi Belediye Başkan Adayı Burhan Korhan, Kozluk İlçesi Bekirhan Beldesi Belediye Başkan Adayı Salahattin Bulut, Tunceli'nin Ovacık İlçesi Belediye Başkan Adayı Veli Haydar Güleç, Mazgirt İlçesi Belediye Başkan Adayı Sönmez Aydın, Elazığ Merkez Belediye Başkan Adayı M. Sıdık Çelik, Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi Belediye Başkan Adayı Berettin Kayıran, Bozova'nın Yaylak Beldesi Belediye Başkan Adayı Abdulrahman Pişkin, Karaköprü İlçesi Belediye Başkan Adayı Mitat Karadağ, Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi Belediye Başkan Adayı Ali Şıhyürek, Narlı İlçesi Belediye Başkan Adayı Salman Akdeniz, Elbistan İlçesi Belediye Başkan Adayı Hüseyin Yıldız, Adıyaman'ın Besni İlçe Belediye Başkan Adayı Arif Atalay, Bulam İlçe Belediye Başkan Adayı Mehmet Çalğan, Kömür Belediye Başkan Adayı Nusret Erbay, Şırnak'ın Cizre İlçesi Belediye Başkan Adayı Aydın Budak, Kars'ın Digor İlçesi Belediye Başkan Adayı Muzafer Kutay, Van Noşar Belediye Başkan Adayı Emin Zirek Bilek, Gürpınar İlçe Belediye Başkan Adayı Çetin Gülmez, Gevaş Belediye Başkan Adayı Cevdet Altıntaş, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi Belediye Başkan Adayı İdris Sevi, Erzurum'un Karaçoban İlçesi Belediye Başkan Adayı Sıdık Uğur, Mardin'in Girmeli Beldesi Belediye Başkan Adayı Ömer Altun, Yalım Beldesi Belediye Başkan Adayı Abdülkerim Adam, Siirt'in Kurtalan İlçesi Atabağı Beldesi Belediye Başkan Adayı Fikri Örenç, Pervari'nin Beğendik Beldesi Belediye Başkan Adayı Kerem Tokat, Eruh Belediye Başkan Adayı Mehmet Emihan
Oktay".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler