DTP, Anayasa Mahkemesi'nden ek süre istedi

DTP, Anayasa Mahkemesi'nden ek süre istedi

ANKARA (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP), partinin kapatılmasına ilişkin davada sözlü savunma için Anayasa Mahkemesi'nden ek süre talebinde bulundu.

Partinin talebine ilişkin başvuruyu, DTP Hukuk Komisyonu Başkanı Nursel Aydoğan ve partinin avukatı Mahmut Tanzi yaptı. Başvuruda, Yüksek Mahkeme'ye sözlü savunmada bulunacak olan DTP, savunma süresinin 3 ay daha uzatılmasını talep etti. Anayasa Mahkemesi, talebi kabul edebileceği gibi ek sürenin daha kısa olmasına da karar verebilir. Yüksek Mahkeme'nin bu talebi reddetmesi halinde ise DTP, 12 Nisan'da sözlü savunma yapacak.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan kapatma davasında ceza davası prosedürü izleniyor. DTP daha önce ön savunmasını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ise esas hakkında görüşünü mahkemeye sunmuştu. Bundan sonraki süreçte, DTP sözlü savunma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya ise yüksek sözlü açıklamada bulunacak. Bütün bu sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar. Bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.