HABER

DTP: Baykal bize güven vermiyor

ANKARA(ANKA)- DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kuzay Irak politikasındaki yeni açılımını değerlendirdi.

DTP'li Özçelik, ANKA'nın sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "Baykal'ı anlamakta zorluk çektiğini" ifade etti ve Baykal'ın sözlerine "güvenmediklerini" söyledi. Özçelik, şu değerlendirmede bulundu :

"Baykal'ı anlamakta zorluk çekiyoruz. Daha önce CHP Genel sekreteriyken Kürt raporu yayınlanmıştı. Öneriler bize de uygun gelmişti ve üstelik o zaman CHP bölgede yüksek oy almıştı. Ancak Baykal, Ecevit'e özendi ve iktidar olmak için milliyetçi söylemler kullanmaya başladı. Hiçbir şeyin kopyası iyi değildir. O alan doluydu. Sağa yöneldi ve ırkçı söylemler kullanmaya başladı. Tezkere için MHP'den de ileri söylemler kullandı. Şimdi bizim söylediklerimizi kendisi söylüyor. Kültürel hakların ötesinde çözüm önerilerinden bahsediyor. Memnuniyet duyarız. CHP'nin tabanında gerçek sosyal demokratlar var ama Baykal bize güven vermiyor. Her an 180 derece dönebilir."

"BAYKAL'IN NE DEMEK İSTEDİĞİNİ ANLAMADIK"

DTP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sarıkaya da Baykal'ın sözlerini ANKA'ya değerlendirirken şöyle konuştu:

"Ne demek istediğini tam anlamadık. CHP'nin son 2 yıldır geliştirdiği politikanın yararsız olduğunu düşünüyoruz. Irkçı söylemler kullanıyor. Bu söylemlerin yanlışlığı ortaya çıktı. CHP'de demokratik bir gelişimin Türkiye'ye de Ortadoğuya da yararlı olacağını düşünüyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön