DTP grubunda "Nevruz fotoğrafı" gerginliği

DTP Meclis grup toplantısında, "Nevruz fotoğrafı" gerginliği yaşandı. DTP Meclis Grubu'nda görevli Murat Vargın'ın toplantı başlamadan önce, gelen ziyaretçilere Van ve Yüksekova'da Nevruz nedeniyle yaşanan olaylarda yaşamını yitiren Zeki Erinç ve İkbal Yaşar'ın fotoğrafları ile yine Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda dövülenlere ilişkin fotoğrafları dağıtması gerginliğe yol açtı.

Nevruz kutlamaları nedeniyle başta Van ve Yüksekova olmak üzere Güneydoğu'da yaşanan gerginlik, DTP grubu'na da yansıdı. DTP'nin Meclis grup toplantısı öncesinde, ismi daha sonra Murat Vargın olarak açıklanan bir kişinin, Nevruz olaylarında yaşamını yitiren Zeki Erinç ve İkbal Yaşar ile Nevruz olayları sırasında dövülen yaşlı kadınların fotoğraflarını, grup salonunda bulunan ziyaretçilere dağıtmak istemesine, salondaki güvenlik görevlileri müdahale etti.

Güvenlik görevlileri, dağıtılan fotoğrafları toplarken, ziyaretçi zannedilen Vargın'ı da salon dışına çıkardılar. Bu sırada Grup toplantısına gelen DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise yaşanan olay nedeniyle güvenlik görevlilerine sert çıkarak "herkes görevini yapsın" şeklinde tepki gösterdi.

DTP Grubu'nda hukuk danışmanı olarak görev yaptığı belirtilen Vargın'ın yeniden toplantı salonuna girmesini sağlayan Kaplan, tepkisini ise, Nevruz'daki olaylar sırasında dövülen kadınlara ilişkin fotoğrafları kameralara göstererek ve "Bu fotoğraflar Türkiye'nin gerçekliğidir. Bunlar yaşanmadı mı? Hem işkenceye sıfır tolerans diyeceksiniz, dedikten sonra da anaları, bacıları coplayacaksınız. Bütün dünyaya dağılan bu fotoğrafları Meclis'e sokamayacağız, sansürleneceğiz. Böyle bir anlayışı kabul etmiyoruz. Nevruz'da coplanan anaların bacıların resmidir bu. Yerlerde sürüklenen onurumuzun resmidir. Bu resimden mutlu olanlar varsa bunu izah etmelidirler" sözleriyle gösterdi.

DEMİRTAŞ: YANLIŞ ANLAŞILMA VAR
DTP Grubu'nda yaşanan gerginlik nedeniyle açıklama yapan DTP Selahattin Demirtaş ise, güvenlik görevlilerinin ziyaretçi olduğu gerekçesiyle salon dışına çıkardıkları Murat Vargın'ın DTP grup personeli olduğunu ve kısa bir süre önce başladığı için güvenlik görevlilerince tanınmadığını söyledi. Demirtaş, Grup salonunda dağıtılan fotoğrafların ise, grup sekreteryası tarafından hazırlandığını belirterek "küçük dövizler grup personelimiz tarafından dağıtılmıştır. Arkadaşımız yeni göreve başladığı için güvenlik görevlileri tanımamıştır ve engellemeye çalışmışlardır. Ortada bir yanlış anlaşılma var ve bu düzeltilmiştir" diye konuştu. Fotoğrafları dağıtan Murat Vargın hakkında ise tutanak tutulduğu öğrenildi.