DTP: Kapatma davası demokrasi ayıbı

ANKARA (ANKA)– DTP tarafından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AKP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açtığı dava "demokrasi ayıbı" olarak değerlendirildi ve "Bu dava, demokrasinin herkes için gerektiğini de bir kez daha göstermiştir. Partimize yönelik kapatma davası karşısında sessiz kalanların, bugün AKP'ye açılan kapatma davası karşısında demokrasi havarisi kesilmeleri inandırıcı değildir" denildi.

DTP tarfından yapılan yazılı açıklamada, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gerekçesi ne olursa olsun, AKP hakkında Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası açmasını demokrasi ayıbı olarak değerlendiriyoruz" denildi. Şiddete başvurmadığı sürece her siyasal düşüncenin özgür olması ve siyasi partilerin kapatılma gerekçesi yapılmaması gerektiğinin kaydedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye artık partilerin kapatıldığı bir ülke olmaktan kurtarılmalıdır. Üstelik yasalarda parti kapatmayı zorlaştıran düzenlemeler yapılmasına rağmen, hala siyasi partilere kapatma davası açılması, ülkemizde yasal değişikliklerden önce bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. AKP hakkında açılan bu kapatma davası, demokrasinin herkes için gerektiğini de bir kez daha göstermiştir. Partimize yönelik kapatma davası ve milletvekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleri karşısında sessiz kalanların, bugün AKP'ye açılan kapatma davası karşısında demokrasi havarisi kesilmeleri inandırıcı değildir."

Davanın ülkenin gerçek gündemini perdelemeye dönük bir işlev taşıdığı savunularak, "Türkiye artık ülkeyi germekten başka bir işe yaramayan bu tür yapay gündemler yerine gerçek gündemine dönmeli, gerçek sorunlarıyla yüzleşerek çözüme kavuşturmalıdır" denildi.