DTP milletvekili Yıldız'dan tehdit gibi sözler

BURSA (İHA) - Bursa'da Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından organize edilen Nevruz kutlamalarında yaptığı konuşmada terör örgütü elebaşısına 'sayın' diye hitap eden DTP Milletvekili Bengi Yıldız, "Uzanan elimizi geri çevirirseniz, biz sizi oraya bir daha sokmayız" dedi.

Gökdere Bulvarı'nda gerçekleştirilen kutlamalar, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı. Yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen kutlamada, vatandaşlar alana üzerleri arandıktan sonra alındı. Terör örgütünü simgeleyen bez parçalarının da sallandığı kutlamalara, çok sayıda kadın ve çocuğun katılması dikkat çekti.

Milletvekili Bengi Yıldız tarafından yakılan Nevruz ateşi etrafında Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeken vatandaşlar, etkinlik boyunca terör örgütü elebaşısı lehine slogan
attı. Kutlamaların yapıldığı alanın etrafındaki evlerde oturan vatandaşların ise balkonlarına Türk bayrağı astığı gözlendi.

DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Nevruz kutlamalarının kavga sebebi yapıldığını iddia ederek, "Kürtlere bayramı çok görüyorlar. Ortadoğu ülkelerini yönetenlerin önünde iki yol vardır. Ya barış ya da kaybetmektir. Yüz binlerin oylarıyla seçilmiş DTP milletvekillerinin ellerini geri çeviriyorlar. Türkiye'yi böyle yöneteceğinizi mi sanıyorsunuz? Kürt ve Türk halkı size öyle bir şamar vuracak ki feleğinizi şaşıracaksınız. Uzanan elimizi Siirt'te, Van'da, Batman'da geri çevirirseniz biz sizi oraya bir
daha sokmayız. Hakkari'yi alamayacağını bilenler, oradaki vali ile emniyet müdürüyle hareket ediyorlar. Valiler ve emniyet müdürleri oralarda siyaset yapıyor. AK Parti 12,5 milyar dolarlık paket açıkladığını söylemiş. Biz bu paketi istemiyoruz. Biz demokratik özerklik istiyoruz. Ayrımsız siyasal hak istiyoruz. İmralı sisteminin düzeltilip, 'Sayın Öcalan'ın serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

DTP Meclis üyesi Medeni Kırıcı ise, Ergenekon operasyonuna değinerek, çetenin lider kadrosunun Meclis'te aranması, CHP ve MHP'nin içerisinde operasyon yapılması gerektiğini savundu.

Konuşmaların ardından düzenlenen konserde söylenen şarkılarla eğlenen vatandaşlar, 5 saat boyunca alandan ayrılmadı. Nevruz kutlaması olaysız sona erdi.