DTP: Milletvekillerinin telefonları dinleniyor mu?

ANKARA (ANKA) – DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, bazı milletvekillerinin telefonlarının Jandarma İstihbarat Timleri'nce mahkeme kararıyla dinlendiğini savunarak "milletvekillerinin telefonları dinleniyor mu?" diye sordu.

DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Türk Telekom, TÜRKSEL ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yetkililerden aldığı bilgilere göre, TBMM üyesi olan bazı parlamenterlerin telefonlarının Jandarma İstihbarat Timleri'nce (JİT) alınan mahkeme kararı ile dinlenmeye başlandığını savundu. Yıldız, "Anayasamızda ‘demokratik hukuk devleti' olarak tanımlanan bir sistemde sivil otoritenin denetimi dışında istihbari bilgi toplayan böylesi bir yapının bu çalışması devlet içinde devlet görüntüsü vermektedir" dedi. Yıldız, önergesinde Bakan Şahin'e şu soruları yöneltti:

"TBMM üyelerinin telefonları dinlenmekte midir? Eğer dinleniyorsa bunun kapsamı, süresi ve yasal dayanakları var mıdır? Telefon dinlenmesi meselesinde hükümet bilgi sahibi midir? Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birisinde böylesine askeri bir istihbarat yapılanması var mıdır? Varsa vekillerin telefonlarını dinleyecek kadar donatılmış mıdır?"