HABER

DTP: PKK'ya terörist dayatması çözümü engelliyor

DTP: PKK'ya terörist dayatması çözümü engelliyor

ANKARA (ANKA) – DTP'nin MYK üyeleri ve İl başkanları ile gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde, "AKP Hükümeti'nin Kürt halkının demokratik birlik ve barış talebine karşı şiddeti tırmandırmakta ısrar ettiği" ileri sürüldü. Bildirgede, "Türkiye'nin temel sorununu görmezden gelmenin bir biçimi olarak ABD başta olmak üzere, AB ve devlet yetkilileri partimize ‘PKK'ya terörist de' dayatması içinde bir dönemi daha karanlığa boğma ve çözüm şansını kaybettirme çabası içindedirler" denildi.

Bakanlar Kurulu'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tezkereyi kullanma yetkisi vermesi de eleştirilerek, şu ifadelere yer verildi:
"AKP Hükümeti tezkereyi kullanma yetkisini orduya devrederek, sorunları kabul etme ve çözme gibi bir gündeminin olmadığını göstermiştir. 5 Kasım'da Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyareti ile yeni bir sürece girildiği, güneyli Kürtleri de kullanarak, Kürtlerin meşru temsilcilerini görmezden gelme ve kendi Kürtünü yaratma, muhatap kılma arayışları hız kazanmıştır. ‘Kürt sorunu yoktur derseniz sorun kalmaz' diyen Başbakan, AKP içinde Kürt vekillerin olduğunu belirterek kendi kendini boşa çıkarmaktadır."

KAPATMA DAVASI KÜRT SORUNUNA ÇÖZÜM PLATFORMUNA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Bildirgede, parti hakkında açılan kapatma davasının, "Kürt sorununun çözüm platformuna" dönüştürüleceği belirtilerek, "Bunu için bu siyasi karara karşı kapsamlı bir siyasi savunma hazırlayacak hukukçu ve siyasetçilerden oluşan 5 kişilik bir komisyonun oluşturulmasına karar verilmiştir. Yüzlerce avukatın savunacağı bir dava hazırlığı yapılacak, bu hukuk skandalı ile antidemokratik yasa ve anayasal düzenlemeler teşhir edilecek" denildi.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler