HABER

DTP, siyaset dilini sertleştiriyor

Yargıtay Başsavcılığı tarafından açılan kapatma davası Anayasa Mahkemesi'nce kabul edilen Demokratik Toplum Partisi (DTP), siyaset dilini sertleştiriyor. DTP Meclis Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'a yönelik olarak söylediği "Takılmış bozuk plak gibi konuşuyor" sözlerinin ardından, Erdoğan'ı DTP'ye yönelik sürdürülen linç kampanyasını başlatmakla suçladı.

Diyarbakır'da düzenlenen "Onurlu Yaşama Çağrı" mitinginde konuşan DTP'li Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorunu konusunda her yıl farklı birşey söylediğine dikkat çekerek, "Bizi MHP ile kavga ettiremeyen Başbakan, kendisi bizi hedefe koydu, kendisi partimize yönelik linç kampanyasının startını verdi. Biz diyoruz ki, asıl siz tercihinizi yapın; demokrasiden mi yanasınız, savaştan mı yanasınız?" dedi.

DTP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirdiği "Onurlu Yaşama Çağrı" mitingine binlerce kişi katıldı. Miting dolayısıyla bölgede geniş güvenlik önlemleri alanırken, miting alanına "Onurlu yaşam için artık yeter", "Tecrit ve izalosyona hayır", "Demokratik çözüm ve diyalog için operasyonlara hayır" pankart ve dövizleri ile DTP bayrakları asıldı.

Mitinge DTP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Eşgenel Başkan Yardımcısı Selma Irmak, Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır milletvekilileri Akın Birdal, Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak ile DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve çok sayıda DTP'li il, ilçe ve ilk kademe belediye başkanları katıldı.

"İLK DURUŞMAYA 100 BİN TANIK GETİRDİK"

DTP Meclis Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, mitingde yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetine yüklendi. DTP'nin kapatılmasına yönelik davanın Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildiğini hatırlatan Demirtaş, "Onurlu direngen değerli Kürt halkı; DTP'nin, partimizin kapatma davasının ilk duruşmasına hoş geldiniz. Sayın başsavcı ilk duruşmaya 100 bin tanık getirdik" dedi. Demirtaş'ın "Sayın Başsavcı, soruyoruz tanıklara; DTP kapatılabilir mi?" sözleri üzerine, miting alanını dolduran vatandaşlar hep bir ağızdan "Hayır" yanıtını verdi.

"BAŞBAKAN ERDOĞAN ÇELİŞKİ İÇİNDE"

Başbakan Erdoğan'ın 2005 yılında Diyarbakır'da yaptığı konuşmada Kürt sorununun varlığını kabul ettiğini, Aralık 2006'da ABD'ye yaptığı gezi sırasında ise "Kürtlerin Türkiye'de hak diye bir sorunu yok" dediğini ifade eden Demirtaş, "Şimdi her yıl düşüncesi değişen sayın Başbakan DTP'ye netleşin diyor. Bu nasıl bir çelişkidir? Sizin direne direne emeğinizle, oylarınızla, inancınızla Ankara'ya yolladığınız vekillere 'seçiminiz yapın' diyor Başbakan. Bu halk kaç defa seçimini yapacak sayın Başbakan? İşte yaptı seçimini, yaptı bu halk, demokrasiden yana, parlamenter rejimden yana yaptı seçimini" diye konuştu.

"LİNÇ KAMPANYASINI ERDOĞAN BAŞLATTI"

Başbakan Erdoğan'ın seçimlerden önce "Bunlar yarın Meclis'e gelecekler, hergün MHP ile kavgalarını izleyeceğiz" sözlerine gönderme yapan Demirtaş, şunları söyledi:

"Şimdi baktı ki Kürtler siyasetinde ciddi, Kürtler siyasetinde olgun bir tavır sergiliyor, kendisi bizimle kavga etmeye başladı. Bizi MHP ile kavga ettiremeyen Başbakan, kendisi bizi hedefe koydu, kendisi partimize yönelik linç kampanyasının startını verdi. Biz diyoruz ki, asıl siz tercihinizi yapın; demokrasiden mi yanasınız savaştan mı yanasınız? Bu halk özgürlük için demokrasiden yana tercihini koydu, elini uzattı da Ankara'ya kadar. Bu el havada kalmasın. Bu nedenle 'êdi bes e (yeter artık)' diyor bu halk."

"DAĞIN İNİŞ YOLUNU AÇIN"

Erdoğan'ın "PKK'yı Silahlızlandıralım" şeklindeki sözlerine de değinerek, halkın savaştan değil barıştan yana olduğunu vurulayan Demirtaş, "Diyoruz ki sayın Başbakan'a; 12 Eylül darbecilerinin işkencelerle, zulümlerle attığı dağa çıkış yollarını, siz demokrasi, özgürlük ile barış ile iniş yoluna çevirin. Siz dağın iniş yolunu açın ki dağdakiler inebilsin" diye konuştu. Diyarbakır halkının verdiği mesajın iyi okunması gerektiğini belirten Demirtaş, "Ben inanıyorum ki bugün Diyarbakır halkının verdiği mesaj herkes tarafından bir kez daha doğru okunursa, doğru anlaşılırsa barış çok kolaydır, çok yakındır" dedi.

DTP Eş Genel Başkanı Emine Ayna da 91 yılında kurulan HEP'ten bugüne gösterdikleri siyasal mücadelede kapatılmayla karşılaştıklarını söyleyerek yine de barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözüm aramaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, 75 yıldan beri belediyelerin bölgede yapmış olduğu hizmetlerin ortada olduğunu ifade ederek, "Buradan çağrıda bulunuyorum. 80 yıldır bu bölge için siz neler yaptınız, 8 yıldır biz neler yaptık gelin ortaya koyalım" diye konuştu.

Geri Dön