HABER

DTP’den Çiçek’e “Tatasuna” tepkisi

DTP, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in İspanya'da kapatılan Herri Batasuna örneğini göstererek 'DTP bu kararı iyi okumalıdır' şeklindeki sözlerine tepki gösterdi.

ANKARA (ANKA) -DTP, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in İspanya’da kapatılan Henri Batasuna örneğini göstererek ‘DTP bu kararı iyi okumalıdır’ şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. DTP’den yapılan açıklamada “Bu sözler adeta ‘DTP’yi kapatın’ telkinidir. Yoksa yargı aşamasında bu tür sözler sarfetmenin başka bir izahı olamaz“ denildi.

DTP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmeye başlanan DTP davasına müdahil olan açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Çiçek’in İspanya’da kapatılan Herri Batasuna örneğini göstererek ‘DTP bu kararı iyi okumalıdır’ dediği hatırlatılan açıklamada Çiçek’in yargıyı etkilemeye çalıştığı savunuldu. Açıklamada şöyle denildi:

“Bu açıklamalarıyla açıktır ki, Anayasa Mahkemesi üzerinde bir baskı oluşturmaya hedefliyor. Bu sözler adeta ‘DTP’yi kapatın’ telkinidir. Yoksa yargı aşamasında bu tür sözler sarfetmenin başka bir izahı olamaz. Her şeyden önce bir hükümet yetkilisinin, Türkiye’nin geleceğini doğrudan ilgilendiren bir davayla ilgili olarak hassas olması gerekirken, tam aksine bir yaklaşım sergiliyor olmasını manidar buluyoruz. Hatırlanacağı üzere Çiçek, partimizin İzmir konvoyuna yapılan saldırı sonrası da benzer sözler sarf ederek, DTP’nin kapatılması için psikolojik zemin oluşturma gayreti içerisine girmişti. Cemil Çiçek, dava aşamasında da aynı tavrını sürdürmeye devam ediyor. Dikkat çekici bir diğer nokta da, iktidar ve muhalefetin DTP davası karşısında ittifak oluşturmasıdır. DTP hakkında kapatma davası açıldığında Batasuna örneğini Deniz Baykal da referans göstermiş ve DTP’nin kapatılması mesajını vermişti.“

“BAYKAL DTP’Yİ KAPATIN MESAJI VERİYOR”

Açıklamada CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da dünkü grup toplantısında ‘Türkiye yasalarını işletemez, hukuka sahip çıkamaz, bir noktaya doğru sürükleniyor’ diyerek Anayasa Mahkemesi’ne açıkça ‘DTP’yi kapatın’ mesajı verdiği kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Cemil Çiçek’in sözleriyle Baykal’ın açıklamalarının bu denli örtüşmesi hükümet ve muhalefetin Kürtlere, DTP’ye karşı bir ittifak halinde olduğunun en açık göstergesidir. Bizlere; ‘Batasuna kararını okuyun’ diyen Cemil Çiçek’e önerimiz; demokratik çoğulcu İspanya Anayasasıyla Türkiye’nin 12 Eylül Darbe Anayasası’nı da karşılaştırmasıdır. Çiçek’e aynı zamanda İspanya’da Bask ve Katalan Bölgesi’nde farklı kimlik ve kültürlere tanınan hak ve özgürlükler ile Türkiye’deki demokratik standartlar arasında da bir karşılaştırma yapmasını öneriyoruz. Eğer gerçekten Türkiye, İspanya Anayasası gibi özgürlükçü, çoğulcu bir Anayasaya sahip olsaydı, bugün Kürt sorunu diye bir sorun olur muydu? Çiçek’i bu soruya da yanıt vermeye çağırıyoruz. DTP olarak, üzerimizde oluşturulmaya çalışılan bu baskı ve tecrit politikalarına rağmen demokrasi, özgürlük ve barış mücadelemizi kararlıkla sürdürmeye devam edeceğiz.“

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön