DTP'den kayıtdışılık için araştırma önergesi

DTP'den kayıtdışılık için araştırma önergesi

ANKARA (ANKA) -DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve DTP milletvekillerince verilen araştırma önergesinde, İstanbul'daki kayıt dışı işçilik ve taşeronlaşmanın araştırılması istendi.

Meclis Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, Türkiye İstatistik Kurumu'nun son verilerine göre Türkiye'de 10 milyon 700 bin kişinin kayıtdışı istihdam edildiği kaydedilerek, İstanbul'daki sigortasız işçi oranının ise yüzde 70'lerde olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Önergede, "Bilindiği gibi, İstanbul ‘merdiven altı' olarak tabir edilen binlerce işyeri tarafından sarılmış durumdadır. İstanbul'un her iki yakasındaki yüz binlerce atölyedeki milyonlarca işçinin sağlıksız koşullarda kayıt dışı olarak çalıştırıldığı bir gerçektir. Kayıtdışı ve düzensiz istihdam konusu pek çok örnekte etnik ve toplumsal cinsiyete dayalı bir işbölümünü de beraberinde getirmektedir. İstanbul'da işportacılık, tekstil gibi sektörlerde Anadolu'nun birçok yerinden göç etmek zorunda kalmış yurttaşlarımız, kadınlar ve çocuklar kaçak olarak asgari ücretin altında ücretlerle çalışmakta, istenildiği zaman işten çıkarılmaktadır" denildi.

Gerekçede, 2005 yılında Bursa'da kadın işçilerin yanarak can vermesi, Davutpaşa'daki maytap atölyesinde yaşanan patlamada yaşamını yitiren işçiler ve Tuzla tersanelerinde halen devam eden işçi ölümlerinde "iş sağlığı ve işçi güvenliği konularını düşük maliyetle üretim yapabilmek adına göz ardı eden taşeron veya ruhsatsız işyerlerinin sorumluluğunun büyük" olduğu kaydedildi. Önergede, "Kayıt dışı ekonominin yapısını analiz etmek, bu konuya yönelik politikalar geliştirmek isteyen yerel siyasetçiler, kent planlamacıları ve ilgili önemli veriler sağlaması açısından konuyla ilgilenen araştırmacıların desteğinin alınması, yine bu çerçevede ilgili üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği ortamının yaratılması gerekmektedir. Bu konu, devletin, iş dünyasının, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek çözmesi gereken bir olgu olarak karşımızda durmaktadır" denildi.