DTP'li Ayna: Kürtler Nevruz'dan vazgeçmez

DTP'li Ayna: Kürtler Nevruz'dan vazgeçmez

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eş Başkanı Mardin Milletvekili Emine Ayna, "Kürtler ne olursa olsun Nevruz bayramında vazgeçmezler. Kurban bayramında vazgeçebilirler, kurban kesmeyebilirler, kutlamayabilirler, bu yıl ise kutlamadılar. Yine Ramazan bayramında vazgeçebilirler kutlamayabilirler. Ancak Kürtler Nevruz bayramında vazgeçmez, çünkü özgürlük anlamına geliyor" dedi.

Hakkari'de parti binası ziyaretinin konuşan Ayna, DTP'ye Ak Parti hükümetinin isteği ve emriyle devletin çok ciddi yönelimleri olduğunu söyledi. Ayna şöyle konuştu:

"Özelikle son 2-3 gün içersinde gelişen bölgedeki Nevruz bayramı kutlamalarını yasaklayarak engellemeye kalkıştılar. Nevruz Bayramı Kürtlerin geleneği ve kültürüdür. Kürtler ne olursa olsun Nevruz bayramında vazgeçmezler. Kurban bayramında vazgeçebilirler, kurban kesmeyebilirler, kutlamayabilirler, bu yıl ise kutlamadılar. Yine Ramazan bayramında vazgeçebilirler kutlamayabilirler. Ancak Kürtler Nevruz bayramında vazgeçmez, çünkü özgürlük anlamına geliyor. Van ve Hakkari başta olmak üzere birçok ilde Nevruz bayramına yöneldiler. Yüksekova'da şehit olan arkadaşımızın cenazesini kaçırarak gömmüşlerdi. Yüksekova halkı o büyük direnişi ile cenazesini geri aldı ve kendisi gömdü. Yüksekova da taziye ziyaretinden bulunduktan sonra Hakkari'ye gelerek geçmiş olsun dileklerimi sunmak için geldim. Hakkari halkının göstermiş oldukları onurlu duruştan dolayı teşekkür edip tebrik ediyoruz. Van, Siirt, Bingöl illeri bizim için çok önemli. Bu iller bizim olup elimizde alınan yerlerdir. Hakkari'den sonra da büyük direniş gösteren Siirt ilini ziyaret edeceğiz"