DTP'li belediye nevruz bayramını resmi tatil ilan etti

DTP'li Diyarbakır Kayapınar İlçe Belediyesi çalışanların toplu sözleşmelerine ek 5 madde daha ekleyerek, 21 Mart Nevruz Bayramında belediye çalışanların resmi idari izin sayılır hükmünü koydu.

Nevruz bayramının Türkiye'de hükümet tarafında resmi bayram olarak ilan etmesi gerektiğini söyleyen Belediye Başkanı Zülküf Karatekin"Çalışanlarımız bu Nevruzu alanlarda halk ile birlikte kutlayacak. Bu meşru bir haktır. Hukuki anlamda sıkıntı olacağını sanmıyorum"dedi. Daha önce eşine şiddet uygulayan, kız çocuğunu okula göndermeyen çalışanların sözleşme gereği maaşlarını kesintiye gireceği hükmü koyan Diyarbakır Kayapınar İlçe Belediyesi çok tartışılacak bir sözleşmeye imza attı. Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Genel- İş Sendikası arasında belediye işçilerin sözleşmesine ek 5 madde daha ekleyerek 21 Mart Nevruz Bayramını çalışanlar için idari izin hükmünü koydu. Toplu sözleşme töreninde konuşan Belediye Başkanı Karatekin, hükümetin 21 Mart Nevruz gününü resmi bayram ilan etmesini istedi. Nevruzun idari izin olması için sendika ile toplu sözleşme imzaladıklarını kaydeden Karatekin"Belediye çalışınların sözleşmesine ek 5 madde koyarken sadece ücret boyutunu ele almadık. Sosyal, kültürel bir bütün olarak ele aldık. İşçilerimizden gelen yoğun talep üzerine Nevruz Bayramını idari izinli olarak sayılması konusunda sözleşme imzalattık. Böylelikle gerek bölgede gerekse Ortadoğu'da bayram şenliği içerisinde geçen Nevruz bayramını bundan sonraki süreçte işçilerimiz idari izinli olarak rahatlıkla alanlarda halkla birlikte kutlama imkanı elde etmiştir" dedi.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI NEVRUZDA ÇALIŞMAYACAK

Nevruz bayramının bölgede, ortadoğu ve kafkaslarda tarihsel bir süreçten buyana kutlandığını belirten Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin" Nevruz bayramı diğer bayramlarda olduğu gibi bölgede çok anlamlı kutlanıyor. Dolayısıyla yasaklarla halkın kendi bayramını kutlaması engel oluşuturmak bize göre doğru bir yaklaşım değildir. Bunun için sözleşme kapsamında işçilerimizin halkla beraber kendi bayramlarını kutlaması açısında böylesi bir madde bıraktık. Hukuki açısında sıkıntı doğuracağını sanmıyorum. Bu meşru bir olaydır. Kaldı ki sendika ve idare arasında yapılan sözleşmedir. İki taraf arasında bağlayıcılığı olduğu için hukuken sıkıntı olacağını sanmıyorum bu Nevruz'da işçilerimiz idari izinli sayılacak"dedi. Karatekin, bu sözleşme ile özel sektörde çalışan bütün işçilere öncülük etmiş olduklarını kaydederek," Temeni ediyoruz ki yapılacak yasal değişikler ile beraber bölge halkının kutlamış olduğu ulusal Nevruz bayramını bu madde ile beraber bir bütün olarak Türkiye'de artık bundan sonraki süreçte resmi olarak kutlama fırsatı elde edilir. Bu temenimiz umarım hükümet çevresinde de gerektli düzenlemeler yapılır."şeklinde konuştu.

Genel- İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Demir ise"Kayıpar Belediyesinde çalışan işçileri Nevruz bayramının idari izin olarak sayılması için bize yaptıkları başvuru sonucu belediye ile böyle bir sözleşme imzalattıt. Diğer belediyelrden böyle talep gelmesi halinde müzakere yapmaya hazırız"dedi.