DTP'li kadınlara bayraklı tepki

MERSİN (İHA) - Mersin'de, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla yürüyüş düzenleyen DTP'li kadınlara, Türk bayraklarıyla tepki gösterildi. DTP'lilerin Kürtçe sloganlarına ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak tepki gösteren bir grup, "Türküz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz" şeklindeki sloganlarıyla karşılık verdi.

DTP Mersin Kadın Kolları tarafından "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla düzenlenen yürüyüş, İstiklal Caddesi üzerindeki Akdenize Göç Edenler Derneği önünden başladı. Yürüyüş öncesi dernek binası önünde toplanan grup, tef çalıp, şarkılar eşliğinde halay çekti. Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan grup, emniyet yetkililerince yasa dışı slogan atmamaları ve pankart açmamaları konusunda uyarıldı. DTP'lilerin, yasa dışı slogan atmama ve pankart taşımama koşuluyla Atatürk Caddesi'ndeki Büyükşehir Belediyesi binasına yürüyüşüne izin verildi.

Bu arada, yol güzergahındaki bazı apartmanlarda oturan vatandaşlar, DTP'lilerin yürüyüşünü balkonlarına Türk bayrağı asarak ya da ellerinde Türk bayrağı sallayarak protesto etti.

DTP'li grup, İstiklal Caddesi'ni takiben Büyükşehir Belediyesi binasına geldiğinde ise burada bir başka etkinlik için bulunan Biz Kaç Kişiyiz Derneği Kadın Kolları'nın tepkisiyle karşılaştı. Dernek üyeleri, DTP'lilere olan tepkilerini ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak gösterirken, "Türküz, güçlüyüz, Atatürkçüyüz", "Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz" sloganları attı. DTP'liler ise bu tepkiye zafer işareti yaparak karşılık verdi.

DTP'li grubun eylemi, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız olarak son buldu.