DTP'li Sakık: Çözümün adresi TBMM'dir

DTP'li Sakık: Çözümün adresi TBMM'dir

İSTANBUL (ANKA) - DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, devletin Kürt halkına demokratik kazanımlar sağlayarak, Kürtlerin kalbini fethetmesi gerektiğini dile getirdi.

Sakık, adresin parlamenter demokrasi olduğuna ve bundan sonra temsilin parlamentoda yapılacağını belirtti. Sakık, "Çözümün adresi, ABD, Erbil, ya da Bağdat değildir, Türkiye Büyük Millet Meclisidir" dedi. Zeytinburnu Kazlıçeşme'deki Nevruz kutlamalarında konuşan Sakık, Anadolu'da yaşayan tüm halkların Nevruz Bayramı'nı kutladı. Sakık, İstanbul'da izin verilen Nevruz kutlamalarına, Van ve Hakkari'de verilmediğini kaydererek, "Şiddetten medet umanlar, ‘Ya 21 Mart'ta kutlarsınız, yada kutlayamazsınız' diyorlar. Bugün burada kutladık ne oldu, kıyamet mi koptu?" diye konuştu.

-"İSTANBUL, DİYARBAKIRLAŞTI"-

Artık kan, gözyaşı ve sınır ötesi operasyonların istenmediğini söyleyen Sakık, Kürtleri bölücülükle suçlayanların, "Kürtlerin gerçeğini" göremediğini dile getirdi. Sakık, "Görmüyor musunuz, artık İstanbul, Diyarbakırlaştı, Diyarbakır da İstanbullaştı. Nasıl bölecek, parçalayacaksınız? Kandil'i bile işgal etseniz, ‘Kürt sorununu' bitirebilir misiniz? Bu halkı nereye saklayacak, nasıl yok edeceksiniz?" dedi.

-"DEVLET, KÜRTLERİN KALBİNİ FETHETMELİ"-

Sakık, şunları söyledi:

"Sınır ötesi operasyon yapacağınıza Kürt halkının demokratik haklarını tanıyarak, Kürt halkının kalbini fethedin. Ders kitaplarında sadece ‘Ali topu Emel'e at' olacağına, ‘Ali topu Heval'e at, Ali topu Agop'a ver' cümleleri de yer alsın. AKP iktidar olduğunda ‘Ben sadece 46'lık oyun değil 72 milyonun temsilcisi olarak herkesi kucaklayacağım' demişti. Ama parlamentoda DTP ile görüşmeyerek şart koşuyor. Sen Kürt halkının ve DTP'nin efendisi değilsin. Kime, nasıl hitap edeceğimizi biliriz. Senden emir almayız."

Artık dağlara doğru hareket edilmeyeceğini ifade eden Sakık, "dağların şehre dahil edileceğini" belirtti. Sakık, adresin parlamenter demokrasi olduğuna ve bundan sonra temsilin, parlamentoda yapılacağını ifade etti. sakık, "Çözümün adresi, ABD, Erbil, ya da Bağdat değildir, Türkiye Büyük Millet Meclisidir" dedi.
Kutlamalarda, konuşmaların ardından Grup Yorum da bir konser verdi. (ANKA)