HABER

DTP'lilerin istifasına MHP'den onay

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kapatılan DTP'lilerin istifalarına 'evet' diyeceklerini söyledi.

DTP'lilerin istifasına MHP'den onay

ANKARA (İHA) - Basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında biraraya gelen Bahçeli, "Parti kapatılmasına temelde karşı olduğumuzu söylemiştik. Ama burada istisnai bir durum var. Terör olaylarının odağı haline geliyorsa bir parti ülke yararına olur diye düşünüyorum. Kapatma kararının özünü terör ve şiddet olaylarının haline gelmesi olarak ifade etmiştim" dedi.

Toplum olarak yargı kararına saygı duymayı bir anlayış olarak benimsek gerektiğini belirten Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi'nin kararını MHP olarak saygıyla karşılıyoruz. Bu kararı tartışılır hale getirmek, bölücü terörü cesaretlendirecek kavramları kullanmanın ülke için yararlı olmayacağını söylemekteyiz. 37 siyasetçi yasak kavramında. 2'si DTP'nin eşbaşkanı konumunda. Bu gelişmeler olurken DTP, sine-i millete dönmeyi düşünebilecekleri, böyle bir kararı aldıklarını, fakat kararı Diyarbakır'da yapılacak

kongrede kesinleştireceklerini söyledi. Toplantı sonunda milletvekillerinin istifa dilekçesinin grup vekillerine bırakıldığı ve istifa mektuplarının cuma günü TBMM'ye verileceği belirtilmiştir. Kararlarına saygı duyuyoruz. Anayasa'nın 84. maddesşne göre istifaların Meclis'e gelmesi haline orada onaylanması gerekir. Bu onay süresinde DTP'li vekillerin aldıkları kararlar doğrultusunda istifanın tek yönlü bir tasarruf olması nedeniyle MHP, TBMM'de istifaların kabulü yolunda oy kullanacaktır" diye konuştu.

Bahçeli, açılım projesinin, bir yıkım projesi olduğunu ileri sürerek, "AK Parti gereken dersi çıkarmamıştır. Kurtarılmış bölgeler oluşturarak, daha sonra bunu belli amaçlar doğrultusunda kullanma eğilimi de ortaya çıkabilir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön