DTP'lilerin yürüyüşüne polis izin vermedi

VAN (İHA) - Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından Van'ın Erciş ilçesinde düzenlenecek olan yürüyüşe polis müsaade etmedi.

Geçtiğimiz günlerde Erciş ilçesinde DTP tarafından düzenlenen '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' etkinlikleri sonrasında çıkan olaylarda Mehmet Deniz isimli bir kişinin hayatını kaybetmesini protesto etmek için DTP Erciş İlçe Başkanlığı bir yürüyüş düzenlemek istedi. DTP İlçe Başkanlığı önünde toplanan kalabalık grup, sloganlar eşliğinde Kışla Caddesi üzerinden Kara Yusuf Paşa Camii Meydanı'na doğru yürümek istedi. Kışla Caddesi Kürüm Meydanı'nda kalabalığın önünde set oluşturan polis, yürüyüşe izin vermedi.

Bir süre polis yetkilileri ile tartışan DTP'liler daha sonra Kürüm Meydanı'nda basın açıklaması yapmaya karar verdi. Kalabalık adına basın açıklamasını okuyan DTP Erciş İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Can, Türkiye'nin hukuk devleti yerine kanun devleti olmakta ısrar ettiğini ileri sürdü. Basın açıklamasına katılan DTP Van milletvekili Özdal Üçer ve eski DEP milletvekili Selim Sadak, Kürtçe konuşma yaparak yaşanan olayları kınadı.

DTP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar ise demokratik bir şekilde düzenlemek istedikleri yürüyüşe izin verilmediğini belirterek, "Sizler, DTP milletvekili Özdal Üçer, eski DEP milletvekili Selim Sadak ve belediye başkanlarımızla birlikte Mehmet Deniz'in hayatını kaybettiği yere kadar yürüyüp karanfil bırakacaktık. Ama buna müsaade edilmedi. Üzülerek ifade ediyorum ki bu ülkede hala demokrasiden, birlikten, barıştan, özgürlüklerden korkanlar var. İzin verilmediği için bugün basın açıklamasını bulunduğumuz meydanda yapacağız" dedi.

Kürüm Meydanı'nda gerçekleşen basın açıklamasına katılan kalabalık grup, sık sık sloganlar attı. Basın açıklaması sebebi ile Van Emniyet Müdürlüğü'nden çok sayıda takviye ekip ilçeye getirildi, yüksek binalara çıkan özel harekat timleri çevreyi gözetledi. Açıklamanın yapılacağı yer ve şehir merkezinde de geniş güvenlik önlemleri alındı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler