HABER

DTP'ye kapatma davasına tepkiler

DTP'ye kapatma davasına tepkiler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Demokratik Toplum Partisi hakkında kapatma davası açması farklı değerlendirmelere neden oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın DTP hakkında kapatma davası açmasıyla ilgili olarak, gerekçe olmadan bir şey söylemiz mümkün değil" dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP'nin kapatılması istemiyle dava açılması başvurusunu, "Bu bir yargı sürecidir, onu bekleyeceğiz" dedi.

DTP Grup Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Ahmet Türk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından DTP hakkında kapatılma davası açılmasını "Demokrasilerde çare bitmez. Elbetteki bizim siyasetimizde çaresiz kalma gibi bir durum söz konusu değil. Siyaset yapıyoruz, bir ideoloji ve inanca sahipiz. Bu inancı dile getirecek çare ve çabaları ortaya koyacağız" sözleriyle değerlendirdi.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Anayasa Mahkemesi'ne açtığı kapatma davasıyla ilgili olarak, "DTP hakkında kapatılma davası açılması sürpriz değildir. Son günlerin konjonktürü içinde açılan linç kampanyaları, partimize yönelik saldırılar tüzel kişiliğimize de yönelmiştir" dedi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili açtığı davaya ilişkin olarak, "Yeni Bir Anayasa konulu tartışma platformunda böyle bir haberi almış olmaktan dolayı pek mutluluk duymadım" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, siyasi partilerin kapatılmasının çözüm olmayacağını belirterek, "Kapatıldıktan bir süre sonra yine başka bir isimle açacaklar" dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Sebahattin Çakmakoğlu, Siyasetin, devletin birliğini ve bütünlüğü koruma çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi. Çakmakoğlu, DTP'ye açılan kapatma davasına ilişkin değerlendirmesinde "Yargının inceleme yapdığına dair haberleri okuyorduk. Bu süre zarfında değerlendirme yapmışlar, kapatılmasına ilişkin dava açılmasına dair delilleri vardı" dedi.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP'ye açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, "Yargıtay Başsavcısının kapatma davası açması, Türk siyaset tarihine yeni bir kara leke düşürecektir" dedi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, "Milletin seçtiği herkese saygı duyarım ama dağdaki eşkiyanın elbisesi ile fotoğraf çektiren kişilerle aynı çatıyı paylaşmak istemiyorum" dedi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Demokratik Toplum Partisinin (DTP) kapatılması istemiyle açtığı davaya ilişkin, "Doğru ve isabetli bir karar. Ama 'Günaydın' demek lazım. Niye bu kadar beklenildi" dedi.

Geri Dön