HABER

Düğün değil, baraj karşıtı konvoy

Tunceli'de, Munzur ve Pülümür Çayları üzerinde yapılması planlanan 20 baraja karşı araç konvoyu yapıldı, DSİ önüne siyah çelenk bırakıldı.

Baraj Karşıtı Platform tarafından düzenlenen ve Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'in de destek verdiği eylem, Belediye Şehirlerarası Otogar'ında başladı. 30'a yakın araç otogarda konvoy oluşturup kornalarını çalarak çarşı merkezi ve Alibaba Mahallesi'nde bir tur attıktan sonra Atatürk Mahallesi'ne yöneldi. Burada araçlarını park eden göstericiler, sloganlar eşliğinde DSİ önüne kadar yürüdü. Kalabalık, yapımı planlanan barajlardaki rolü nedeniyle DSİ önüne siyah çelenk bıraktı.

Burada platform adına bir açıklama yapan Haydar Çetinkaya, Munzur Vadisi'nin içinde barındırdığı endemik bitkiler ve hayvanlar nedeniyle 1971 yılında Türkiye'nin ilk milli parkı ilan edildiğini, SİT alanı ilan edilmesi gerektiği halde bu özellikleri dikkate alınmadan 20 adet baraj ve regülatör yapımının planlandığını, bunlardan 3'ünün yapımının tamamlanarak faaliyete geçirilip doğanın katledildiğini savunarak, "DSİ bu barajlarla yaşam ve inanç alanlarımızı sular altında bırakmış, bizi şehir merkezine hapsetmiştir" ifadelerini kullandı.

Barış ve kardeşlik özlemlerinin gerçekleştiği bir ülkede huzur içerisinde yaşamak istediklerini dile getiren Çetinkaya, devlet yetkililerine çağrıda bulunarak, "Bizler için sonu felaket anlamına gelen baraj projelerinden derhal vazgeçin" dedi.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, halkın Uzunçayır Barajı'nın su tutmasının ardından doğadaki tahribatı bizzat yaşadığını, bu nedenle baraj yapımına kesinlikle izin vermeyeceğini dile getirerek, "Belediye olarak yaptığımız bir ankette, en büyük problemin barajlar olduğu sonucu çıktı. Şimdi herhangi bir tepkinin olmamasının nedeni, basında çıkan, 'Baraj projeleri iptal edildi' haberleridir. Aslında halk, Dersim'e baraj yaptırmama konusunda çok kararlıdır. Ganj Hindistanlı için ne anlama geliyorsa Munzur da Dersimli için aynı anlamdadır. AK Parti, Alevilik üzerine çalışmalar yaparken Munzur üzerine yapılması planlanan barajları da o derece dikkate almalıdır" ifadelerini kullandı.

Geri Dön