HABER

''Dünya Anadil Günü'' kutlandı

Paris (A.A) - 21.02.2006 - Dünyada konuşulan 6 bin dilin korunması amacıyla ilan edilen "Dünya Anadil Günü", BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) üyesi ülkelerde kutlandı.

UNESCO, "dünyada konuşulan 6 bin dilin yarısından fazlasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu" bildirdi. Örgütün Paris'teki merkez binasında, gün dolayısıyla dil çeşitliliği, ABD, Afrika ve Asya'daki azınlıkların karşılaştığı zorluklar ve onların dillerinin korunması konulu bir konferans
düzenlendi.

Ortalama her iki haftada bir dilin kaybolduğunu vurgulayan UNESCO Başkanı Koichiro Matsuura, "dilin bireyin kimliğiyle derinden ilişkili olduğunu" belirtti ve "Bir dilin ölümü, bir dünya görüşünün kayboluşudur" dedi.

Örgütün Genel Kurul Başkanı Musa Bin Cafer Bin Hasan da "azınlıkların konuştuğu dillerin, diğer dillerin ağırlığı altında ezilerek yok olmaması gerektiğini" söyledi.
Hasan, İngilizce'yi "baskın dil" haline getiren küresel dalgaya karşı gelmenin zor olduğunu da kabul etti.

AB genelinde velilerin çocuklarının öğrenmesini istediği yabancı diller sıralamasında İngilizce, Fransızca ve Almanca önde geliyor. AB'nin kamuoyu yoklamalarından sorumlu olan kurumu Eurobarometre'nin bugün açıkladığı verilere göre, Türklerin yüzde 72'si çocuklarının İngilizce öğrenmesini tercih ediyor. Bu tercihte
Almanca'nın oranı yüzde 52, Fransızca'nın oranı yüzde 12'de kalıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler