HABER

Dünya borsalarında iyimser hava

Dünyanın önde gelen merkez bankalarnın kredi sıkışıklığına karşı ortak bir planı devreye sokma kararı, dünya borsalarını yükselişe geçirdi.

Dün dünyanın en büyük merkez bankalarının küresel krize karşı ortak hareket konusunda uzlaşması ardından borsalara iyimser bir hava hakim.

Dünyanın önde gelen 6 merkez bankasının 5 Aralık'tan itibaren ortak eylem içinde olacağı açıklandı.

Bu haberi Çin'in bankaların kredi kullandırma oranlarını artırma yönünde attığı adımlar izledi.

Bu adımlar likiditede daralmanın küresel ekonomide büyümeyi boğabileceği kaygılarını izliyor.

ABD'de dün New York Borsası Dow Jones Endeksi yüzde 4,2, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 4 ve Standard and Poor's 500 Endeksi de yüzde 4,3 arttı.

Bugün de Japonya'da Tokyo Borsası Nikkei 225 Endeksi yüzde 1,9 artarak 8.596,38 puandan kapandı.

Asya'da ayrıca Tayvan Borsası yüzde 3,9, Güney Kore Borsası yüzde 3,7, Hong Kong Borsası'nda Hang Seng Endeksi yüzde 5,7 ve Çin'de Şanghay Borsası SE Composite endeksi yüzde 2,2 yükseldi. Amerika kıtasında ayrıca Meksika Borsası yüzde 3,1, Kanada Borsası yüzde 4, Arjantin Borsası'nda Merval Endeksi yüzde 4,5 ve Brezilya Borsası'nda Bovespa Endeksi yüzde 2,8 değer kazandı.

Avrupa'da da dün borsalar yükselmişti.

Londra Borsası FTSE-100 Endeksi dün yüzde 3, Frankfurt Borsası Dax Endeksi yüzde 5 ve Paris Borsası Cac 40 Endeksi yüzde 4,2 yükseldi.

Avrupa'da İspanya'da Madrid Borsası IBEX 35 Endeksi yüzde 3,9, İsviçre'de Zürih Borsası yüzde 2,19 ve İtalya'da Milano Borsası yüzde 4,3 arttı.

Euro da dolar ve yen karşısında değer kazandı.

Bu sabah ise Avrupa borsaları açılışta temkinli bir seyir izledi.

Açılışta FTSE-100 yüzde 0,2 yükselirken, DAX ve CAC 40 0,1 azaldı.

Merkez Bankaları uzlaşması

Dün dünyanın önde gelen 6 merkez bankasının piyasalara dolar likiditesi sağlayacağı açıklanmıştı.

Programa, Amerikan ve Avrupa merkez bankalarının yanısıra İngiltere, Kanada, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının katkıda bulunacakları bildirildi.

5 Aralık'ta yaşama geçirilecek ortak girişimin planı, işverenler ve hanelerin kredi gereksinimlerinin daha kolay karşılanmasını öngörüyor.

Merkez bankaları, ticari bankaların ihtiyaç duyduklarında Amerikan dolarını ve yatırım fonlarını satın almalarını da kolaylaştıracak.

Kararın açıklanmasının ardından piyasalarda yukarı doğru bir hareketlenme yaşanırken, Almanya'da DAX indeksi gün içinde yüzde 4, Fransız ve İngiliz borsaları da yüzde üç artış kaydetti.

Gözlemciler, planın küresel mali sistem üzerindeki baskının yumuşatılmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Euro krizinin derinleşmesiyle bankaların borçlanması da zorlaşırken, finans kuruluşları borç verdikleri bazı ülkelerin bu borçlarını ödeyemeyecekleri konusunda kaygılar derinleşmişti.

Bu nedenle de bankalar birbirlerine borç vermekte de isteksiz hareket ediyor ve ellerindeki fazla fonları da merkez bankalarına yatırmayı tercih ediyorlar.

Örneğin, salı gecesi bankalar Avrupa Merkez Bankası'na 300 milyar euro yatırdılar. Bu miktar, iki hafta önce yatırılandan 100 milyar euro daha fazla.

Geri Dön