HABER

Dünya çocuklarının yüzde 85'i sorunlu büyüyor

SAMSUN (İHA) - Dünyada 5-14 yaş arası 250 milyon ve 12-17 yaş arası 283 milyon çocuğun çalıştığı ve dünya çocuklarının yüzde 85'inin sorunlu büyüdüğü bildirildi.

Kötü davranışa, ihmale, şiddete, cinsel tacize, sömürüye maruz kalan ve uyuşturucuya kurban giden çocuk sayısının hızla arttığına dikkat çeken Memur-Sen Samsun İl Başkanı İdris Maden, "Dünyamızda 1 milyar 100 milyon çocuk sağlıksız ev ortamından uzak büyüyor. Sokakta yaşayan çocukların sayısı 90 milyon. Dünya çocuklarının yüzde 85'i sorunlu büyüyor. Bu rakamlar insanlık için utanç vericidir" dedi.

Dünya çocuk nüfusunun 2 milyar 850 milyon olduğunu ve dünyanın 192 ülkesi arasında GSMH'nın yılda 100 dolarla 45 bin 100 dolar arasında değiştiğini kaydeden Maden, "600 milyon çocuk yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altındaki 200 milyon çocuk mutlak yoksulluk düzeyinin altında mücadele veriyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşları 5-14 arasında olan 252 milyon çocuk işçi yanında, yaşları 5-11 arasında 50-60 milyon çocuk tehlikeli şartlar altında çalışıyor. Çalışan 252 milyon çocuk eğitimden sınırlı olarak yararlanıyor. Sanayileşmiş ülkelerdeki çocukların yüzde 98'i okula kayıtlı olduğu halde şiddete uğruyor. Dünya çocuklarının fiziksel ve psikolojik istismara maruz kaldığı ve sorunları en aza indirgenmiş çocuklarda da bu oranın yüksek olduğu görülüyor" diye konuştu.

Çocukların fiziksel, ekonomik, kişisel, pedagojik gelişimleri ne kadar iyi olursa dünyanın ve Türkiye'nin geleceğinin o kadar sağlıklı ve yaşanılır olacağına işaret eden Maden, silaha, betona, inşaata yapılan yatırımların çocukların gelişimi için de yapılmasının önemini vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön