Heyecanladıran keşif! Dünya dışı yaşam ihtimali...

Güneş Sistemi'nin en yakınındaki Alpha Centauri yıldız sistemindeki 2 yıldızın, çevrelerine canlı yaşamını engelleyecek ölçüde radyasyon yaymadığı tespit edildi.

Heyecanladıran keşif! Dünya dışı yaşam ihtimali...

Gökbilimciler, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'deki yıldızlardan 2'sinin, çevresindeki gezegenlerde canlı yaşamının varlığını mümkün kılabilecek özellikte olduğunu keşfetti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, Chandra X-Işını Teleskobu'nun yaptığı gözlemlerde, Dünya'dan 4 ışık yılı (40 trilyon kilometre) uzaklıktaki Alpha Centauri sistemindeki yıldızlardan Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B'nin, çevresindeki yaşama elverişli bölgeye canlı yaşamına ket vuracak düzeyde yoğun bir radyasyon yaymadığını belirledi.

6 AYDA BİR GÖZLEMLENDİ

Chandra X-Işını Teleskobu'nun 2005 yılından bu yana her 6 ayda bir yaptığı gözlemler sonunda, Güneş'le aynı yaşta ve büyüklükte olan Alpha Centauri A'nın Güneş'le aynı miktarda, Güneş'ten daha küçük ve solgun ancak ona benzerlikteki Alpha Centauri B'nin ise Güneş'ten 5'te 1 oranında daha fazla radyasyon yaydığını tespit etti.

CANLI YAŞAMINI OLANAKLI KILIYOR

NASA uzmanları, söz konusu miktarın her 2 yıldızın yörüngesindeki bulunabilecek olası öte gezegenlerde canlı yaşamını olanaklı kılabileceğine dikkati çekti.

Bilim adamları, yıldızlardan yayılan büyük miktarda radyasyonun yarattığı uzay iklim etkileriyle korumasız canlı yaşamının kendini sürdürmesine olanak vermeyeceğini, öte yandan gezegenlerin koruyucu atmosferlerini yok eden radyasyonun canlı yaşamının oluşmasına en baştan ket vurabileceğine işaret etti.

GEZEGEN

CANLI YAŞAMI MÜMKÜN DEĞİL

Alpha Centauri sistemi A ve B yıldızları dışında "Proxima" olarak bilinen 3'üncü bir yıldıza daha ev sahipliği yapıyor. Güneş Sistemi dışındaki Dünya'ya en yakın yıldız olan Proxima, Dünya'ya ulaşan radyasyon miktarının 500 katı kadar radyasyon yaydığından, bu yıldızın çevresinde canlı yaşamının ortaya çıkmasının mümkün olmayacağı öngörülüyor.

Bilim adamları, henüz Alpha Centauri'deki yıldızların çevresinde öte gezegen tespit etmedi.

Nobel ödüllü Hint asıllı Amerikan astrofizikçi Subrahmanyan Chandrasekhar'ın adını taşıyan Chandra X-ışını Teleskobu, 1999 yılından bu yana Dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

AA

Okuyucu Yorumları 23 yorum
Geç bunları NASA millet kıraathanesine gelin de koyalım size bi okeyde.
@koraykoral323 Kek beleş mi?
Bizimkiler Kırathane diyor. Elin adamı Uzayda yaşam formu diyor. Gelde kafayı yeme
@ferit_kurtuldu_1974 he millet şehirleri boşaltmış nasa önünde kuyruk var
Evren astronomik ölçülerle bakıldığında çok büyüktür ve evrende bir çok yerde canlı formlar olması pekala mümkündür.
Gavurların her bilgisine inanıyoruz yine aynı gavurların evrim bilimine inanmıyoruz. Eskiden matbaa günah dedik yüzlerce yıl geri kaldık şimdide evrim bilimi günay diyip geri kalıyoruz ama farkında değiliz. Biz kıraathaneye gidek en iyisi
@bilgin_1970_vhten bir gün tüm dünya bizim olacak.... çünkü diğer milletler uzayda başka gezegenlere taşınmış yıldız çağına geçmiş olur bizde dünyada geriye ne kaldıysa artık idare ederiz. bizde ki bu cahil halk olduktan sonra biraz kafa taslarının içindeki o kıvrımlı yapıyı kullanmadıkça biz böyle bar dururuz....
gelecek icin yaşam alanı arayisinda olan milletler. siz gezegeni bulun dünyadan oraya köprü ve yol bizden:))
@tatamagma_2018 -- ince mizah, ağzına sağlık.
o değil de şu teslanın canlı yayını vardı noldu ona? neden hiçbiyerde yok?
Boşverin dünya dışı yaşamı ben bedava kek çay peşindeyim.
Bu NASA kadar dangalak bir kuruluş yok. yıllardır burunlarının dibindeki sistemde şimdi çıkmışkar yaşam olabilir diye. Devletten para koparmak için devamlı biletler yumurtluyorlar.
diyanete sorun o size söyler
varsa ne olacak siz uzayı ne yapacaksın Z saray yeter size
ÇOK TA UZAK DEĞİLMİŞ 4 IŞIK YILI DALGAMI GEÇİYORLAR İNSANLARLA KAÇ KM EDİYOR 37.843.200.000.000 BU DA 37 TİRİLYON 843 MİLYAR 200 MİLYON KM BEN GİTMİYECEM NASA GİTSİN
Şaşırmadan direkt gidersek, 12 katrilyon adımda varırız ama... yol yok ki...
BİZLER SOL ELLE YEMEK YEMEKMİ TARTISALIM ELİN GAVURU UZAYDA YASAM BULSUN ORAYI SAHIPLENSIN MÜSLÜMAN ÜLKELERIDE OLDUGU YERDE SAYSIN GELECEKTE UZAYA HAKIM OLAN DUNYAYA HAKIM OLACAK MÜSLÜMAN ÜLKELERIDE 200 YIL GECER HALA YEMEK SOL ELLE YEMEK TARTISMAYA DEVAM EDER.
Alpha centauri, Zeta retikuli, Draco takım yıldızı ve daha pek çok yıldız sisteminde yaşam mevcuttur. Dünya ne zaman küreselleşmişse egemen devletlerle iletişime geçmişlerdir. Dünya insanları ile gerçek temasları küreselleşme sonrası tüm dünyayı etkileyen felaketlerden sonra hayatta kalan az sayıda insan ile olmustur.
Uzay yok be, inanmayın böyle safsatalara. Gök aşılamadı bugüne kadar ve şeffaf safirden yapılmış çok sağlam bir tabaka olup kimse çıkamamıştır dünyadan. Gök sudur, güneş ve ay çok yakınımızda ve çapları 70mil kadardır, düz düya üzerinde turlarlar. Ay, Güneş'i takip eder.
Merhaba ben NASA çalışanıydım. geçen cumhurbaskanım kıraathaneler beleş deyince istifamı verdim. Türkiye deyim kek yiyecem
SANİYEDE 300.000 KM HIZLA GİDERSEN 4 YILDA VARILACAKMIŞ BEN İSTEMEM ONLARIN OLSUN İNSANLARLA DALGA GEÇİYORLAR ORASI CENNET OLSA GİDİLMEZ
Uzayda Hayat var ama insanların oraya ulaşması imkansız bu teknoloji ve trilyonlarca km mesafeyle!insan yasam Suresi yetmez orda ulaşmaya yalnız kıyamete çokaz kala kuran kerim da geçen yecuc mecüc uzay canlıları dünyayı istila edecekler.İnananlar için bukonuda peygamberimizin hadisi(sözleri) var.Ama dunyadan hiç kimsenin onlara ulsşamayacagınıda bildiriyor çünkü güçleri ve ömürleri yetmez
inanmıyorsanız gidin bakın kardeşim. durduran mı var?
Diğer Haberler