İşte yeni emojiler! Dünya Emoji Günü nedir, neden 17 Temmuz Dünya Emoji Günü kutlanır?

2014 yılından bu yana her yıl kutlanan Dünya Emoji Günü yayılmaya devam ettikçe hakkında merak edilen sorular da artıyor. Peki 17 Temmuz’da kutlana Dünya Emoji Günü nedir? Dünya Emoji Günü nasıl ortaya çıkmıştı ve ilk ne amaçla kutlanmıştır? Telefonlarımızda ve birçok uygulamada kullanmayı çok sevdiğimiz emojiler için kutlanan özel günün detayları haberimizde…

İşte yeni emojiler! Dünya Emoji Günü nedir, neden 17 Temmuz Dünya Emoji Günü kutlanır?

Telefonlarımızda, bilgisayarlarımız da hatta mektup yazarken, not bırakırken bile severek kullandığımız emojilerin bir kutlama günü olduğunu biliyor muydunuz? Şaşkın surat ifadesinden gülen yüze, çekirdek aileden dans esen erkeğe, yüzlerini kapatan maymundan bisiklet süren kadına kadar hayatımızdaki her anı neredeyse emoji haline getirip onları bol bol kullanıyoruz. Bu ifadelerin hepsi sözsüz de olsa evrensel bir dil olduğu için, iletişim kolaylığı açısından oldukça faydalı.

APPLE 13 EMOJİSİNİ YAYINLADI

Apple, Emoji 13.0'a ait 13 emojiyi bugüne özel olarak yayınladı. Apple'ın yayınladığı emojilerde Dodo isimli nesli tükenmiş bir kuş, bir matruşka, bir pinata, tamal isimli Amerika kıtasında yaygın olan bir yemek, bir madeni para, gerçek bir insan kalbi, gerçek bir insan akciğeri, yeni bir parmak emojisi, bir ninja, bir bumerang, transeksüel birey simgesi ve son olarak kahveli soğuk bir içecek yer alıyor. Aralarında en beğendiğimizin ise soğuk içecek olduğunu söylemeliyiz. Zira, emoji bu sıcak havalarda insanın içini soğutacak cinsten.

Apple Emoji

APPLE EMOJİLERİ İÇİN BİR İYİ BİR DE KÖTÜ HABER

Emojileri beğendiyseniz, size hem iyi hem de iyi kötü haberin vakti gelmiş demektir. İyi haber, bu emojiler sadece bir başlangıç. Apple Emoji 13.0 ile toplam 117 emoji daha kullanıma sunacak. Kötü haber ise bu emojileri şu an kullanamayacak olmamız. Çünkü bu emojilerin iOS 14 güncellemesi ile birlikte iPhone, iPadOS 14 güncellemesi ile birlikte iPad, MacOS Big Sur güncellemesi ile de MacBook cihazlara eklenmesi bekleniyor. Kötü haberi de verdiğimize göre şimdi Google tarafındaki sürprize geçelim.

GOOGLE EMOJİLERİN TAMAMINI GÖSTERDİ

Google'ın Dünya Emoji Günü'ne özel olarak yaptığı paylaşım ise buzdağının görünen kısmına değil, tamamına odaklanıyor. Zira Google Android 11'e ekleyeceği 117 emojinin 117'sini de paylaşmış durumda.

Google Emoji

117 emojiyi oluştururken Google, 55 cilt rengine ve cinsiyet rengine yer vermiş. Hayvan emojileri için ise Monterey Bay Akvaryumu ve Victoria Bug Hayvanat Bahçesi ile birlikte çalışmış. Biz de onların vesilesiyle Dünya Emoji Günü'nüzü kutlamış olalım :) kutlu olsun efendim.

Dünya Emoji Günü nedir, nasıl ortaya çıktı?

Geçtiğimiz yıl Google ve Apple ortak çalışmalar yaparak Dünya Emoji Günü’nde engelli emojilerini duyurmuş ve uygulamalara eklemişti. Bu çalışmayla engelli bireyler için farkındalık oluşturan ve takdir toplayan teknoloji şirketleri, tanıttıkları yeni emojiler kısa sürede kullanıcılar tarafından beğenilerek, uygulamalarda kullanılmaya başlandı.

Bu yıl Dünya Emoji Günü’nde yeni emojiler eklenecek mi?

Geçtiğimiz yıl Google ve Apple ortak çalışmalar yaparak Dünya Emoji Günü’nde yeni emojiler tanıtmıştı. Dev teknoloji şirketlerinden bu yıl yeni emojiler ekleneceğine dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Dünya Emoji Günü neden 17 Temmuz’da kutlanıyor?

2014 yılından bu yana her yıl 17 Temmuz’da kutlanan Dünya Emoji Günü ile birlikte hayatımıza yeni emojiler eklenmeye devam ediyor. Peki neden 17 Temmuz Dünya Emoji Günü olarak kutlanıyor? Android ve iPhone’un telefonların emoji kısmında “takvimi” temsil eden emojide bu tarih bulunduğu için 17 Temmuz Dünya Emoji Günü olarak kutlanıyor.

İlk emojiyi kim buldu? Emojilerin fikir babası kim?

NTT DoCoMo şirketinde çalışan Japon arayüz tasarımcısı Shigetaka Kurita'nın 1999 yılında 12X12 piksel olarakl hazırladığı ilk görseller emojilerin temelini attı. Mesaj uzunluğunu kısaltan ve kolay ifade edilebilen görseller olduğu için kısa sürede sevilerek kullanılmaya başlandı.Kurita’nın çalışmaları; manga sanatı ve sokak levhaları ile de kullanılaray hayatın parçası olmaya başladı.

Gülen yüz emojisini ilk kim buldu?

Gülen yüz emojisinin tarihi 1960’larda başladı.Bir Amerikan şirketi çalışanlarını motive etmek için bir fikre ihtiyaç duydu ve ressam Harvey Ball’ın kapısını çaldı. Ball 1963 yılında 45 dolar karşılığında Gülen Yüz yaparak şirkete bunu sattı. Ardından Fransız Franklin Loufrani, Gülen Yüz emojisinin tüm haklarını satın alarak her alanda kullanılmasına katkı sağladı.