HABER

Dünya Hemşireler Günü nedir? İşte Dünya Hemşireler Günü mesajları…

Yaşadığı dönem boyunca yaptığı çalışmalarla dünya tarafından tanınan ve bugünkü hemşire mesleğinin kurucusu olan Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanıyor. Dünya Hemşireler Gününe özel mesajlar ve sözler, hemşirelerimizi onore ediyor…

Dünya Hemşireler Günü nedir? İşte Dünya Hemşireler Günü mesajları…

Savaş sırasında yaralı askerleri tedavi eden, gecesini gündüzüne katarak çalışmalarını sürdüren Florence Nightingale’in doğum günü, her yıl 12 Mayıs’ta kutlanıyor. Özellikle salgın dönemlerinde çok büyük görev üstlenen hemşirelerin yüzü, Dünya Hemşireler Günü mesajları ve sözleri ile gülüyor…

DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ NEDİR?

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onore etmek için her sene dünyada 12 Mayıs’ta (Florence Nightingale’in doğum günü) kutlanıyor. Bazı ülkelerde 6-12 Mayıs tarihlerinde hafta boyunca kutlanır.

İŞTE HEMŞİRELER GÜNÜ MESAJLARI

– Tüm hemşirelerimizin, Hemşireler Haftasını kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum

– Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, değerli Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.

– Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

– Sağlık, bireylerin zorunlu ve vazgeçilmez temel ihtiyaçlarından biridir. Bu ihtiyaca cevap veren en önmeli meslek grubu içerisinde ise hemşirelerimiz yer almaktadır. Hemşireler, sağlık problemleri olan insanların, bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından ayrılmalarına kadar olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan bir sağlık personelidir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda etkin bir rol oynayan ve mesleklerini büyük bir fedakarlıkla yerine getiren bütün hemşirelerimizin, 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutlar sağlık ve mutluluk dilerim.

– 12 Mayıs Dünya Hemşireler günü, sağlık personelimize kutlu ve hayırlı olsun

– Sağlık ordusunun vazgeçilmezleri hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun.

– Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun…

– Ben Bir Ebeyim Ben bir ebeyim ama gülyüzlü bebeğini emziren, melek yüzlü annenin resmini gerçekleştiren değil, On çocuğun kahrını çeken onbirincisini doğurmamak için çare arayan, çilekeş annenin yanında olan bir ebeyim. Ben bir ebeyim, çiçeklerle bezenmiş bahçenin, günlük güneşlik beklenen odasında değil, karlarla örtülü bir dünyanın, aştan başka yiyeceği, tezekten başka yakacağı,olmayan bir evin konuğuyum. ben bir ebeyim, bana danışmaları için, ayağıma gelmeleri için değil.. Yoksul tek odalı evlerine gidiyorum, kırk yıl hatırı sayılır diye, çaylarını içiyorum, kir kokan, yarı çıplak çocuklarını seviyor, çok seviyorum.

– Ebe ve hemşireler günü kutlu olsun. Bu ülke sizinle gurur duyuyor.

– “Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü” kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dilerim.

– Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

– 12-18 Mayıs Hemşireler haftası. Bütün hemşirelerimizin Hemşireler günü kutlu olsun

Dünya Hemşireler Günü nedir? İşte Dünya Hemşireler Günü mesajları ve sözlerii

– Her türlü olumsuzlukta, maddi ve manevi zorlukta ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, her türlü özveri ve gayretle mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin “12 Mayıs Hemşireler Gününü” Kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

– Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası kutlu olsun.

FLORENCE NIGHTINGALE KİMDİR?

12 Mayıs 1820’de doğan Florence Nightingale, 13 Ağustos 1910’da hayatını kaybetti. İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire olan Florence Nightingale, modern hemşireliğin kurucusu arasında yer alır. Kırım Savaşı esnasında eğitim alan hemşirelerin yöneticisi olarak öne çıkan Florence Nightingale, savaşta yaralanan askerlerin tedavi ve bakımlarını üstlendi.

Hemşireliğe son derece olumlu bir itibar kazandıran Florence Nightingale, Viktorya kültüründe bir ikon oldu. Özellikle gecesine gündüzüne katarak, yaralı askerlere baktığından dolayı “Lambalı Kadın” lakabı verilmiştir.

Bazı yorumcular Nightingale’in Kırım Savaşı’ndaki başarılarının medya tarafından çok fazla abartıldığını, halkın bir kahramana olan ihtiyacının karşılandığını ileri sürmüştür. Bununla beraber eleştirmenler Florence Nightingale’in başarılarının profesyonelleştirici hemşirelik rollerini belirleyici nitelikte olduğunu kabul etti.

1860’ta Londra’da St Thomas’ Hospital’da kendi hemşirelik okulunun kurulmasıyla profesyonel hemşirelik vakfının temellerini atan Florence Nightingale, dünyada ilk modern sivil hemşire okulu oldu. Şu anda King’s College London’ın parçasıdır. Yeni hemşireler tarafından alınan Nightingale Andı ile adı onurlandırıldı. Doğum günü her sene “Uluslararası Hemşireleri Günü” olarak kutlanıyor.

Florence Nightingale’ın Hindistan’daki açlık yardımını savunmak, sosyal reformları İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, kadınların iş gücüne katılımını kabul ettirme şekillerini genişletme ve kadınlara aşırı sert olarak gördüğü fuhuş yasalarını ortadan kaldırma çalışmaları oldu.


Geri Dön