HABER

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün adını 'Covid-19' olarak değiştirdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'de çıkan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) "Covid-19" adının verildiğini duyurdu. Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün adını 'Covid-19' olarak değiştirdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Şimdi hastalık için bir adımız var ve bu Covid-19" dedi.

"Coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan, aynı zamanda telaffuzu mümkün ve hastalıkla bağlantılı bir isim bulmalıydık." diye konuşan Ghebreyesus, virüse yeni isim verilmesinin "yanlış veya damgalayıcı" olabilecek diğer adların kullanılmasını önlemek için önemli olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, ayrıca yeni ismin gelecekteki tüm koronavirüs salgınları için standart bir format olarak kullanılma fırsatı vereceğine dikkati çekti.

"İLK AŞI 18 AYDA ÇIKABİLİR"

Virüsün yayılmasını önlemek için tüm ülkelere "mümkün olabildiğince agresif" mücadele vermesi çağrısında bulunan Ghebreyesus, virüse karşı geliştirilecek ilk aşının da 18 ayda tamamlanabileceği bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, "Bu yüzden bugün mevcut silahları kullanarak elimizden gelen her şeyi yapmalıyız." ifadesini kullandı.

Bilim insanları koronavirüs hakkında "karışıklık ve damgalanmadan" kaçınmak için DSÖ'ye resmi bir isim verme çağrısında bulunuyordu.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
Emin olun bu Çinlilerin ölümü dünyanın yararına, tüm insanlık maddi ve manevi olarak çok rahatlayacak.
Ayda 3 bin Çinli ölse 18 ayda 54 bin Çinli ölür ki 1 buçuk milyarda hiç bir şey değil. Belki Çinli ölümleri artar bir mucize olur da Çinlilerin hepsi ölür. Dünya çok rahatlayacak
neyse ki katlanarak artıyor ölümleri 2-4-8-16-32-64-128-256-512....
@mefasa :))))
İnsanlık ölmüş. Tamam çinliler müslümanlara çok çektirdi ancak bizlerin de bencil olmaması lazım ölümler sadece çinde değil tüm dünyaya yayılırsa ne yapacagız bunu senin evine girdiğini düşün Allah korusun. Allah vurdu bir kere dua edelim yayılması.
@serdar_akdeniz_1983 Ölmesini istediğin insanların ürettiği bilgisayarla/telefonla mesaj yazmak ta ayrı bir psikoloji.
200.000 insan ölür 18 ayda kim öle kim sağa hadi hayırlısı
Geri Dön