HABER

Dünya Tuvalet Günü hayırlı olsun

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 19 Kasım'ı Dünya Tuvalet Günü ilan etti. Bu şekilde, tuvalet imkanı olmayan 2,5 milyar insanın durumuna dikkat çekilmeye çalışılacak.

NEW YORK (CİHAN)- BM verilerine göre, 7 milyar insanın 6 milyarı cep telefonu sahibi fakat uygun tuvalet imkanı bulanların sayısı 4,5 milyarı geçmiyor. 1,1 milyar insan ise açık alanda ihtiyaç gideriyor. Singapur'un önerisiyle ve BM tarafından oy birliğiyle kabul edilen tasarıyla üye ülkeler tuvalet imkanı ve alışkanlığı için çaba gösterme ve ishale sebep olan 'açık alanda ihtiyaç gidermeye' son verme konusunda taahhütte bulundu.

Simgapur'un BM Daimi Temsilci Yardımcısı Mark Neo, tuvalet imkanı sağlanması halinde ishal vakalarının üçte bir oranında azalacağını, bunun da her yıl 5 yaş altındaki 750 bin çocuğun hayatını kurtaracağını söyledi. Neo, güvenli ve hususi tuvaletlerin yokluğu kadın ve kızların cinsel saldırıya uğramaları tehlikesini de artırdığına dikkat çekti.

Dünya Tuvalet Günü daha önce de uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından dünya genelinde kutlanıyordu. Singapur'un girişimiyle BM tarafından da resmen tanınmış oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön