‘Dünya’daki yaşam Mars’ta başladı’

Bilim insanları Dünya’daki yaşamanın Mars’ta oluştuğunu savunan teoriyi yeniden tartışmaya açtı.

‘Dünya’daki yaşam Mars’ta başladı’

Teoriye göre, Mars’ta eski zamanlarda var olan yaşam izleri, meteroit veya yanardağ patlamalarıyla Dünya’ya ulaştı.

Bilim insanları, uzun yıllardır tartışılan ve Dünya’daki yaşamın kaynağının Mars olduğunu savunan teoriyi yeniden gündeme getirdi. Coğrafya kimyası uzmanı bir bilim insanının başını çektiği teoriye göre, yaşamın oluşması için çok büyük önem taşıyan elementlerden bir tanesi, sadece Kızıl Gezegen’de oluştu.

ABD’nin Westheimer Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Steven Benner, ‘yaşamın tohumlarının, Mars’taki volkanik patlamalar veya bu gezegenden gelen meteoritler aracılığıya Dünya’ya ulaştığını’ öne sürdü.

Benner, molibdenum adı verilen elementin oksitlenmiş mineral halinde Dünya’ya ulaştığını ve organik moleküllerin ilk canlılara dönüşmesini sağladığını düşünüyor.

Guardian sitesinin haberine göre, Benner, “Sadece molibdeum canlıların oluşmasını sağlayacak yüksek seviyede oksitlenmişti... Molibdenum’un bu hali, Dünya’nın ilk zamanlarında gezegenimizde var olmuş olamaz. Çünkü 3 milyar yıl önce, Dünya’nın atmosferi çok az oksijene sahipti. Mars’ta ise oksijen vardı” dedi.

ABD’li bilim insanı, molibdenum’un, ‘yaşamın Dünya’da başlamadığına ancak Mars’tan ulaştığına dair önemli bir delil olduğunu’ savundu.

‘YAŞAM MARS’TA BAŞLADI’
Benner, “Tüm canlı varlıklar organik maddeden oluşuyor ancak sadece enerjiye sahip olmaları, organik moleküllerin yaşam ortaya koyacağı anlamına gelmiyor. Tersine, eğer organik molekülleri kendi haline bırakırsanız daha çok zirft veya asfalt gibi bir şeye dönüşürler” dedi.

Bilim insanı, ‘belli elementlerin, organik moleküllerin zifte dönüşme eğilimini değiştirebildiğini, özellikle bor ve molibdenum içeren minerallerin yaşamın başlamasında büyük rol oynamış olabileceğini’ ifade etti.

Geçmişte incelenen Mars meteroitlerinde bor bulunduğunu tespit ettiklerine dikkat çeken Benner, şimdi de molibdenum’un varlığını kesinleştirdiklerini söyledi.

‘SU BİR ENGELDİ’
Benner, Dünya’nın ilk zamanlarında suylakaplı olmasının da yaşamın oluşumuna engel teşkil etmiş olabileceğini belirtti.

Su, bor yoğunluğunun yeterli miktarda olmasını engellemiş olabileceğini gibi, RNA’nın da çözülmesine neden olduğu düşünülüyor.

İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen Goldschmidt 2013 konferansında bulgularını açıklayan Benner, “Mars’ta daha az su vardı. Kısaca yaşam burada oluştu ve kayalarla Dünya’ya geldi” dedi.

Benner, “Eğer Mars’taki atalarımız olmasaydı, bugün anlatacak hiçbir hikayemiz olmayacaktı” ifadesini kullandı.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
BİLİMİ SEVERİM.FAKAT SINIRI BİLİNMELİ BİLİM ADAMLARI KENDİLERİNİ BİR ŞEY SANIPTA İLAHİYATA MEYDAN OKUMASINLAR.YETER AARTIK KURAN NE DİYORSA O DOĞRUDUR.....HADİ MARSTA BAŞLADI HAYAT.MARS NE ZAMAN OLDU BUNUDA VSORUYORUM.SİZ KOCA EVRENİ ÇÖZECEĞİNİZİMİ SANDINIZ.DÜNYAYI BATIRDIĞIMIZ YETMEDİ HEH BİDE ORDA YAŞAM BULALIM ORAYIDA BATIRAK EL BİRLİĞİ İLEN YUH.YA OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE MARSTA YAŞAM NASIL OLSUN NEFES ALINMIYORKİ HEPSAİNİ ALLAH YARATMIŞ DİNSDİZLİK BU KADARIDA TEKNOLOJİNİN AŞIRISINA KAÇIP SAPITMASIN ÇIKARMASIN KİMSE……
kuran ne derse o ise kuranda dünyanın düz olduğu yazıyor . tabi eğer kuran okuduysan...!
Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp örtüyor... (Zümer Suresi, 5) Kuran'ın evreni tanıtan ayetlerinde kullanılan ifadeler oldukça dikkat çekicidir. Üstteki ayette "sarıp örter" olarak tercüme edilen Arapça kelime "yukevviru"dir. Bu kelimenin Türkçe karşılığı, "yuvarlak bir şeyin üzerine bir cisim sarmak"tır. (Örneğin Arapça sözlüklerde "başa sarık sarma" gibi yuvarlak cisimleri içeren fiiller için bu kelime kullanılır.) Ayette, gecenin ve gündüzün birbirlerinin üzerlerini sarıp-örtmeleri (tekvir etmeleri) konusunda verilen bi
Bu tarz bir teori kanıtlanacak olursa bu tüm dinlerin çöküşü demektir.
Bişey çökmez, ozamanda marsı kim yarattı sorusu çıkar.marsın yaratılışını bulsan evreni kim yarattı onu bulman lazım.sonuçta bir yaradan olması lazım.
Ne alaka?Kuran da bu tarz şeylere işaret yok mu sanki?
Yüce ALLAH her şeyi bir düzen içerisinde yaratmıştır. Böyle bir şey kanıtlansa bile dinlerin çöküşü anlamına gelmez ki bu tamamen dini inancı sağlam olmayan bilim adamlarının tartmadan ortaya koydukları bir teoridir. Bu tarz teoriler bilimin yıllarca boşa çaba harcamasına neden olmuştur örneğin darwinizm evrim teorisi.Bu tarz yanlış öngörüler bilim araştırmalarını olumsuz yönde etkilemektedir.Kuran-ı Kerim de muhkem ve müteşabih ayetler bulunmaktadır en doğrusunu yüce kitabımızdan öğrenebiliriz.Ortaya atılan teorilerin doğruluk paylarından tamamen emin olamayız zaten.
dinleri kimse çöktüremez.
Marsı kim yarattı, güneş sistemini kim yarattı,galaksimizi kim yarattı, evreni kim yarattı?diye sorularla sonuca varmaya çalışanlar sonunda Tanrı'ya varıyorlar.Ama ondan sonraki soruya atlamıyorlar. Peki Tanrı'yı kim yarattı? O yaratılmamıştır diye bir sonuç çıkartırsan o zaman başta sorduğun sorularının tümü için de aynı cevabı verebilirsin. Örneğin: Marsı kim yarattı? Yanıt: O yaratılmamıştır. Madem var olan bir şeyin illaki bir yaratıcısı olması gerekiyorsa, hiç bir şey yoktan var olmuyorsa Tanrı'nın da mutlaka bir yaratıcısı olması gerekir, hatta onu yaratanın bile bir yaratıcısı olmalı.
Ben size evrimden bahsetmedim hep basma kalıp laflarla gelmeyin sorgulayın araştırın biraz Müslümanım diyorsunuz ama kutsal kitabınızın ne dediğinden bile haberiniz yok bana cevap yazanların bir tanesi bile bu güne kadar açıp okumuş değiller kuranı. sizin teorinize bakacak olursak o zaman adem ile havva dünyaya değil marsa gönderilmiş ordan dünyaya gelmiş. kendi çelişkinizi kendiniz yaratıyorsunuz. Açın kuranı adam gibi okuyun hepiniz ateist yada deist olacaksınız ezberle çocukluğunuzdan beri kulaklarınıza dolanla gelmeyin bana.
Bu bir teori ve kanıtlanması mümkün olmayan bir şey. Teorilerin kanıtlanabilmesi için aynı şekilde tekrarlanabiliyor yada yapılabiliyor olması lazımdır ki buda mümkün değildir. İnsanların yaratılmış olmaktan korkuları devam ettikçe bu tip teorilerinde devamı olacaktır :))
BİZ MARSLI DEĞİLİZ BİZ ÇORUM'LUYUZ KESİNLİKLE KABUL ETMİYORUM
insanlık her halde çorumdan oluşmuş
BİLİMİ SEVERİM.FAKAT SINIRI BİLİNMELİ BİLİM ADAMLARI KENDİLERİNİ BİR ŞEY SANIPTA İLAHİYATA MEYDAN OKUMASINLAR.YETER AARTIK KURAN NE DİYORSA O DOĞRUDUR.....HADİ MARSTA BAŞLADI HAYAT.MARS NE ZAMAN OLDU BUNUDA VSORUYORUM.SİZ KOCA EVRENİ ÇÖZECEĞİNİZİMİ SANDINIZ.DÜNYAYI BATIRDIĞIMIZ YETMEDİ HEH BİDE ORDA YAŞAM BULALIM ORAYIDA BATIRAK EL BİRLİĞİ İLEN YUH.YA OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE MARSTA YAŞAM NASIL OLSUN NEFES ALINMIYORKİ HEPSAİNİ ALLAH YARATMIŞ DİNSDİZLİK BU KADARIDA TEKNOLOJİNİN AŞIRISINA KAÇIP SAPITMASIN ÇIKARMASIN KİMSE…
Bu arkadaş bir şeyi doğru söylediğini düşünüp diğerini buna bağlamaya çalışıyor. Farzedelim yaşamı oluşturabilecek organik moleküller marstan geldi. Bunların bizim yaşamımızı oluşturduğu ne malum. Darwinizm teorisini bu bulguya monte etmeye çalışmak direk kafasızlık ve islamı fikirleriyle yenememenin çaresizliğidir. Ben mağma tabakasında yaşamı oluşturabilme ihtimali olan moleküller bulduğumda yaşam dünyanın çekirdinden başlamıştır dersem bu bilim adamı kardeşimiz bunada '' evet panpa buda doğru olabilir'' der heralde. Bu şahıslar tamamen dinsiz düzenin uşaklarıdır alkışlayanlarda yardakçıları
Allahı tanımayan ilim adamı olsa ne yazar, bana göre aptaldır. Bütün semavi dinlerde Hz. Adem in İNSAN olarak yaratıldığı ve dünyaya gönderildiği yazmaktadır. Bunlar sırf bunları çürütmek ve şeytana hizmet etmek için mi bunları yapıyorlar anlamıyorum.
Allah heran yeni bir oluştadır. Bu Evrenimizin her yerinde ve heran olabilir.Allahı idrak etmek demek onu idrak edemeyeceğini idrak etmek demektir.
ne uğraşıyorsunuz boşunaaa..bilimle...ilimle ..kuranda yazıyormuşşş zatenn allahh ol dedi oldu ...konu kapanmıştır.............
Hadi ordan yalancılar. Bu dünyaya; marsta olduğunu tahmin ettiğiniz bir yaşama kalıntısı sunabildiniz mi? Dünya üzerinde milyonlarca yıl önce yaşamış medeniyet ve varlıkların kalıntıları bu günümüze kadar korunup gelebiliyorsa mars üzerindeki sözde yaşam olan kalıntılar neden yok.
beynini fazla zorlama, marsda canlılar yaşıyordu da sonra dünyaya geldi demiyor sana, canlı oluşması için gereken elementlern ordan geldiğini savunur yani elementler geldi, dünya da canlı oluştu..... :Dbeynini zorlama bence sen..
Sanki marsı fellik fellik ettiler de bulamadılar :) Sen ettin biliyorsun galiba
hala bu zırvalara inan burdaki kanı bozuklar varya bunlardan kansız kimse yok dünyada bu kadar ahmaklar olduğunu sanmam bunlar buna kansızlıklarından inanırlar
Söyleyin bakalım Ateist'ler bu da mı tesadüf?
kimsede demiyor ağa ordan buraya nasıl geldi peki...
arkadaşım adam diyor ya meteorlarla geldi diye Molibdenum deilen madde dünyada oluşamayacağı için marstan meteorlarla gelen Molibdenum dünyada yaşamı oluşturuyor diyor düzgün oku
BEN BİRAZ DAHA İLERİ GÖTÜREYİM OLAYI OZAMAN COĞFYACI OLARAK: MARS'TA YAŞAM ÇOKTAN BAŞLAMIŞTI.HATTA DÜNYAYA GELECEK OLAN TÜM CANLILARIN FAMİLYA LİDERLERİ, BU ARADA İNSANOĞLU ORADA YAŞAM SÜRMÜŞTÜ,SONRA ORADAKİ YAŞAMIN SONA ERECEĞİ ANLAŞILINCA, GÖÇMEK İÇİN EN YAKIN GEZEGEN SEÇİLMİŞTİ.BURASI ORANIN ŞARTLARINA ÇOK UYGUN OLAN DÜNYA İDİ.
Bence dünyadaki ters ,huysuz insanlar venüs den geldi.Neden mi? Çünkü bütün gezegenler soldan sağa doğru dönerken venüs sağdan sola doğru dönüyor.
ters dönen merkür olmasın...
bu kadar da yalan olmaz
diye haykırdı mükemmel dahi Türk bilim adamı
bu tartışılır. venus olsaydı inanma sansım daha yüksek. nedeni ise 500 milyon yıl önce venus dünya ile aynı eko sisteme sahip oldugu kanıtlandı. mars yasam çizgisinin dısında bir gezegen. yani yeterli ısıyı sıvı halde su yada baska bir madde bulunduracak bir yapısı yok. yasam aminoasit ile başladı. aminoasit yokolmayan bir yapısı var. meteorlarla geldigini düşünüyorlar. marsta aminoasite rasladılarsa bunun su acıklaması olacaktır. bu sisteme aminoasit nerden geldi. uzayda aminoasit nasıl olustu ? marsta bulunan sey dünyayada aynı zamanda tasınmıs olabilir. bu ordan geldi demek degildir.
Yüce Allah Kuran-ı Kerim de açıkça dünyayı nasıl yarattığını bildirirken , ellerinde hiç kanıt olmayan Darwincileremi inanıyorsunuz ?
Ben müslümanım diyen hiç kimsenin bu fikri benimsemesi doğru değil! İslam inancını köreltmek için uğraşan darvin cilerin halt yemesi bu!! Seni bir yaratanın olduğunu nasıl inkar edersin? durup dururken sana dalak ciğer böbrek beyin kalp gibi organların kendiliğinden mi takıldı? Niçin yaratıldığını bil! Nasıl yaratıldığını bil! Boş işler peşinde koşma! Allah kerimdir!!! Ondan başka ilah yoktur!!!
Mal bunlar yaw meteroid ve yanardağ patlamasıyla yaşam marstan dünyaya gelmiş, bunu diyen bilim adamının beyninin s...
o zaman siz arastırıp doğrusunu bulun.
bilimin doğrulugu yadısınamaz bir gerçek..din ve bilimi birbirinden ayırdıgımız surece ilerleyebiliriz.din dogmatiktir tartısılmaz ama bilim öyle değildir bilime sınır getirilirse ilerleyemeyiz..bir bakanın dediği gibi icat caiz değildir..oldu olanı kabul edelim allah böyle yaptı diyip oturalım..yapmayın allah askına.su kullandıgınız bilgisayarşar bile bilimin ilerlemeisnden kaynaklı birşey.insanlar allah yarattı diyip oldukları yerde durslar şimdi bu konumu bulamazdık.
şuraya bak ya bilimsel bi şey yazıyolar hem ateisti hem müslümanı din ile ilgili konuşuyo bizm milletten bi iş çıkmaz
marstan dünya ya kaya yoluyla su geldi diyorsun güzel de niye çevre gezegenlerde su yok,kusura bakma ben koyun değilim ve inanmadım.
boş boş inançlar. tamam yaşam için herşey oluşsa bile ne olacak. Güneş sistemi hep var mı olacak? bu sistemi tutan ol diyen yaratıcıyı nasıl es geçersiniz?
BİLİMİ SEVERİM.FAKAT SINIRI BİLİNMELİ BİLİM ADAMLARI KENDİLERİNİ BİR ŞEY SANIPTA İLAHİYATA MEYDAN OKUMASINLAR.YETER AARTIK KURAN NE DİYORSA O DOĞRUDUR.....HADİ MARSTA BAŞLADI HAYAT.MARS NE ZAMAN OLDU BUNUDA VSORUYORUM.SİZ KOCA EVRENİ ÇÖZECEĞİNİZİMİ SANDINIZ.DÜNYAYI BATIRDIĞIMIZ YETMEDİ HEH BİDE ORDA YAŞAM BULALIM ORAYIDA BATIRAK EL BİRLİĞİ İLEN YUH.YA OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE MARSTA YAŞAM NASIL OLSUN NEFES ALINMIYORKİ HEPSAİNİ ALLAH YARATMIŞ DİNSDİZLİK BU KADARIDA TEKNOLOJİNİN AŞIRISINA KAÇIP SAPITMASIN ÇIKARMASIN KİMSE.
ya bunlarda iman ve inanç olmadığı için sınırsız yalan uyduruyorlar ( ama gidin sorun kendi yalanlarına kendileri bile inanmazlar her soruya teredütle cevap veriyorlar acaba millet inanır mı inanmaz mı bu yalanlara diye )
Şu anda bilim adamı yok ki bilim adamları eski de kaldı şimdikiler sallamasyon adamı . Ya tutarsa adamı. İnanmayın böyle hikayelere arkadaslar
Gyuyyu
MARS GEZEGENİNDE YAŞAM İZİ OLABİLİR. (BAZI KÜÇÜK BİTKİLERİN MARS YÜZEYİNDE YETİŞEBİLECEĞİ SÖYLENİYOR.) FAKAT BU ATALARIMIZIN MARSDAN GELDİĞİ ANLAMINA GELMEZ. ANCAK GELSE GELSE KAYALARLA KÜÇÜK METEORİD PARÇALARIYLA GELİR.(BU OLAYDA TAMAMEN TABİAT KANUNLARI İLE İLGİLİDİR.)
Herkes senarist olmuş kafasına göre yazıp sızıyor ama bunun birde yönetmeni var .
Bu adam emlakçı, Marstan arazi satmak istiyor olmalı. Yavuz Tambay-Bilirkişi
Diğer Haberler