HABER

Dünyanın dişleri çürük

Dünya Sağlık Örgütü, global diş sağlığına dair açıklamalarda bulundu.

Dünyanın dişleri çürük

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyada 5 milyar kişinin diş çürümesinden şikayet ettiğini bildirdi. İnternet sitesinden alınan bilgilere göre, WHO'nun ağız sağlığı için başlattığı kampanyayı tanıtan 38 sayfalık raporda, "6.3 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80'inin, ağız bakımının daha uzun ve iyi bir yaşam için gerekli olduğunu anlayamadıkları için diş çürümesinden şikayet ettiği" belirtildi. Örgütün Dünya Ağız Sağlığı Programı Koordinatörü Dr. Poul Erik, ağız sağlığının bozuk olmasının genel sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde büyük etkileri olduğunu söyledi. Raporda, sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, diş çürümesinin ve dişeti hastalıklarının da en az ağız ve gırtlak kanserleri kadar önemli rahatsızlıklar olduğu, yetersiz beslenmeye yol açan diş kaybının ise başka hastalıklara yol açtığı kaydedildi.

WHO'nun Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Akıl Sağlığı Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Catherine Le Gales-Camus, yaşlılığın doğal bir sonucu olarak görülen diş kaybının aslında önlenebilir olduğunu belirterek, dünyada okul çağındaki çocukların yüzde 60 ila 90'ının, yetişkinlerinse büyük çoğunluğunun diş çürümesinden şikayet ettiğini kaydetti.

Raporda, ayrıca sigara içmek, tütün çiğnemek, sert kabuklu yemiş yemek, dişleri yeterince fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak, kalsiyum ve diğer mikrobesinleri (vücutta çok az miktarda bulunmalarına rağmen organizma için mutlak gerekli mineral ve vitamin gibi maddeler) az almak ve alkol tüketmenin de ağız sağlığı açısından risk oluşturduğu belirtildi.

DİYARBAKIR (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler