Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı! 'Başka yerde yok'

Kahramanmaraş'ta evinin bahçesine diktiği ağacın hızla büyümesi ile şaşkınlık yaşayan Mustafa Serin, ağacın kendi bahçesinden başka hiçbir yerde olmadığını söyledi. Ana vatanı Çin olan ağaç, dünyanın en hızlı büyüyen ağacı olarak biliniyor. Serin, 'kral ağacı' yani paulownia isimli ağacı kendisine Ankara'da yaşayan bir yakınının hediye ettiğini söyledi.

Kral ağacının, dünyanın en hızlı büyüyen ağacı olduğunu belirten Serin, “Bu ağacı 4 yıl önce diktim. Şimdi boyu 15 metreye ulaştı” şeklinde konuştu.

Anavatanı Çin olan ancak Türkiye’de pek bilinmeyen kral ağacının en önemli özelliği yılda 7-8 metre uzaması. Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı olan kral ağacı, güzel görüntüsünün yanında birçok alanda kullanılıyor olması nedeniyle ekonomik getirisi yüksek bir ağaç türü. Çin’de kral saraylarında mobilyalarda ve bazı özel ahşap eşyalarda kullanıldığı için ‘kral ağacı’ olarak adlandırılan bu ağaç, Elbistan’a bağlı İğde Mahallesi’nde 65 yaşındaki Mustafa Serin isimli vatandaş tarafından bahçesinde yetiştiriliyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
paulownia AĞACININ TÜRKİYE'DE BAŞKA OLMADIĞINI NERDEN BİLİYORMUŞ ? İŞKEMBEDEN SALLAMASIN.BİZ KÜTAHYA'DAYIZ 15 YILDIR FABRİKA BAHÇEMİZDE ASLANLAR GİBİ DİMDİK DURUYOR İŞTE.HABER OLACAZ DİYE MİLLETİ SAF SANMASINLAR.
ATMA RECAİ... En az 30 yıldan beri GAZİANTEP'te gölgesinde OTURUYORUZ. Türkiyede hiçbir yerde yokmuşmuş...
Gaziantep'te yıllardır bütün parklarda var
ağaç, su, hayat demek. su yu kirletmek, hor kullanmak, ağacı kesmek, büyük olaydır. cinayettir. ağaç dikmek de insan lıktır. zorunlu luktur. altın madenleri için katledilen ormanlar, onlara müsade eden gözyumanların günahı dır. affı yoktur.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler