HABER

Dünyanın en uzunu Sultan Kösen Samoa'ya giden ilk Türk

Dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan 2.51 boyundaki Sultan Kösen, Samoa'ya giderek bu ülkeye ayak basan ilk Türk oldu.

Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en uzun insanı olarak yer alan Mardinli 2.51 boyundaki Sultan Kösen, Türkiye’ye 16 bin 391 kilometre uzaklıktaki, Büyük Okyanus’un güneyindeki Polinezya’da bulunan 185 bin nüfuslu adalar ülkesi Samoa'ya giderek bu ülkeye ayak basan ilk Türk olduğunu söyledi.

Kösen, Samoa’da düzenlenen Turizm Tanıtım Fuarı etkinliği kapsamında özel bir şirketin onur konuğu olarak bu ülkeye gitti.

2 GÜNLÜK YOLCULUK

Aktarmalı uçuşlarla 2 gün süren yolculaktan sonra Samoa ülkesine gittiğini söyleyen Kösen, kendisinin ülkeye ilk ayak basan Türk olması nedeniyle Başbakan Tuilaepa Sailele Malielegaoi, tarafından karşılanıp başbakanlık sarayında ağırlandığını ahlattı.

Türkiye’yi ardından da Mardin’in onbinlerce kilometre mesafede tanıtıyor olmanın gururunu yaşadığını belirten Kösen şöyle konuştu:

"Ülkemden on binlerce kilometre uzaklıkta olmanın vermiş olduğu özlemle birlikte haklı bir gururun da sevinci içerisindeyim. Ne mutlu bana ki, bu topraklarda Mardin’i anlatma ve ezberletme şansı bana nasip olmuş oldu. Beni sarayında kabul eden ve beni ağırlayarak ’Bu ülkeye ayak basan ilk Türk vatandaşı’ olduğumun müjdesini veren Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi’ya ve diğer yetkililere, gösterdikleri sıcakkanlı misafirperverlikten ötürü ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum."

DHA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler