Dünyanın en yaşlı ağaçları yanıyor

ABD'nin California Eyaleti'nde devam eden ve dünyanın en yaşlı ağaçlarını yok eden yangınla mücadelede küçük bir ilerleme kaydedildi.

Dünyanın en yaşlı ağaçları yanıyor

California Eyaleti'nin Sierra Nevada bölgesindeki Yosemite Milli Parkı'nda çıkan yangınla mücadelede yetkililer bir mesafe kat edildiğini açıkladı. Buna göre yangının yüzde 20'sinin kontrol altına alındığını belirtildi.

Amerikan medyası, pazartesi günü alevlerin şiddetlendiğini ve yangın yerine yaklaşık 200 kilometre mesafedeki San Francisco'nun elektirik ve su tedariğinin tehlike altında olduğuna yer vermişti.

Yaklaşık on gündür kontrol altına alınmaya çalışılan yangının Hetch-Hetchy Su Rezervuarı'na yaklaştığı bildiriliyor. Rezervuar, San Francisco'nun, 2 milyon 600 bin kişinin yaşadığı en yoğun nüfuslu bölgesi San Francisco Bay'ın en önemli su kaynağı konumunda.

San Francisco'nun büyük bir bölümünün elektirik ve su tedariği, Yosemite Milli Parkı'nın civar bölgelerinden sağlanıyor. Yetkililer, yangın nedeniyle halihazırda üç enerji santralinden ikisinin devre dışı bırakıldığını açıkladı.

En yaşlı ağaçlar yok oluyor

Yosemite Milli Parkı, dünya genelinde Sekoya (Mamut) ağaçları ile tanınıyor. Yangın nedeniyle ağaçların yok olduğu bildiriliyor. Yangın söndürme çalışmaları sırasında, dünyanın en yaşlı bitkileri olarak geçen Sekoya ağaçlarının kurtarılmasına çalışılıyor. Milli Park Sözcüsü Scott Gediman, "Yosemite'deki tüm bitkiler ve ağaçlar önemli ama büyük Sekoya ağaçları bu parkın simgesi oldukları için çok önemli" dedi.

Yangın söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalarda 3 bin 600'ün üzerinde itfayeci görev alırken, yangın söndürme uçak ve helikopterlerinden de destek alınıyor. Yangın nedeniyle tahrip olan alanın, Chicago kentinin kapladığı alana denk geldiği belirtiliyor.

Yosemite Milli Parkı henüz açık olsa da giriş yolları kapatılmış durumda. Bu, yılda en az dört milyon kişinin ziyaret ettiği parktaki işletmeler için maddi kayıp anlamına geliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/Reuters/AFP/AP, GA/EC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler