HABER

Dünyanın en yüksek binası bugün açılıyor

Dünyanın en yüksek binası 'Burj Dubai'nin resmi açılışı bugün yapılıyor.

Yüksekliği 800 metreyi aşan binanın açılışı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Prensi Muhammed Bin Raşid El Maktum'un tahta çıkış günü olan bugün yapılıyor.

Emaar Emlak tarafından inşa edilen 160 katlı Burj Dubai'nin açılışında 10 bin havai fişeğin yanı sıra ses ve müzik efektleri ve koreografi edilmiş su gösterilerinin yapılacağı belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre açılışta ayrıca 868 adet yüksek güçlü 'stroboskop' ışık, binanın dış cephesine entegre edilecek ve bir dizi hipnotik ışıklandırma yapılacak. Açılış törenindeki gösterilerin organizasyonu için Fransız, İngiliz ve ABD'li uzmanlardan da yardım alındığı açıklandı.

'Çöl çiçeğinden Burj Dubai'ye, Kalp atışı ve Dubai ve BAE'den dünyaya' isimli üç ayrı gösteri havai fişek şovuyla tamamlanacak. Açılış sırasında Burj Dubai'nin çevresinde belirli noktalara dev ekranlar kurulacağı ve 400'ün üzerinde medya mensubunun yanı sıra halkın da açılış törenini daha rahat izlemesinin sağlanacağı belirtildi. Televizyondanda canlı yayınlanacak olan açılış törenini tüm dünyada 2 milyarın üzerinde kişinin seyretmesi bekleniyor.

160 katlı kulenin inşasında 330 bin metre küp çimento, 31 bin 400 ton çelik ve 28 bin 261 adet cam panel kullanıldı ve kule açık havada 95 kilometre uzaktan görülebiliyor. İnşaatın en hızlı olduğu dönemde aynı anda 12 binin üzerinde işçi çalıştı ve 22 milyon işçi saati harcandı. Kulede 57 adet asansör, 8 yürüyen merdiven, bin 44 adet daire, 49 katlık ofis alanı ve 160 odalı Giorgio Armani markalı otel ile yeraltında 3 bin araç kapasiteli otopark bulunuyor. Ayrıca çevre dostu kuledeki soğutma sistemlerinden toplanacak 15 ton su, bina etrafındaki yeşil alanları sulamak için kullanılacak.

İnşasına 2004'te başlanan Burj Dubai'nin 1 milyar dolardan fazlaya mal olduğu tahmin ediliyor. Mimarı Adrian Smith olan kulenin inşasını Güney Koreli Samsung Mühendislik ve İnşaat ile Belçikalı Besix grubu ve yerel Arabtec firmaları üstlendi. Samsung daha önce Taipei 101 ve Kuala Lumpur'daki Petronas ikiz kulelerini de inşa etmişti.

Geri Dön