HABER

Dünyanın gözü Afganistan'da! Taliban yeni hükûmetini ilan etmeye hazırlanıyor

Taliban'ın iki haftayı aşkın bir süre önce Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirmesinden beri Afgan ekonomisi çöküşün eşiğine gelirken, Taliban'ın liderleri yeni hükûmeti ilan etmeye hazırlanıyorlar.

Dünyanın gözü Afganistan'da! Taliban yeni hükûmetini ilan etmeye hazırlanıyor

Taliban yetkilisi Ahmadullah Muttaqi, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Kabil'deki cumhurbaşkanlığı sarayında tören hazırlığı yapıldığını belirtti. Özel haber ajansı Tolo ise yeni hükûmetin ilanının an meselesi olduğunu açıkladı.

Taliban'ın üst düzey bir yetkilisinin bir ay önce Reuters'a yaptığı açıklamaya göre, Taliban'ın siyasi ve dini lideri Haibatullah Akhundzada'nın yönetim konseyinde nihai kontrol gücüne sahip olması beklenirken Afganistan cumhurbaşkanı ise onun altında görev yapacak.

Analistler, yeni hükûmetin meşruiyetinin özellikle Afganistan'a mali yardımda bulunan ülkeler ve yatırımcılar için kritik önemde olduğunu ifade ettiler.

Taliban'ın siyasi liderinin üç yardımcısı olacak. Taliban'ın kurucusu Molla Ömer'in oğlu Mawlavi Yaqoob, nüfuzlu Hakkani grubunun lideri Sirajuddin Hakkani ve Taliban'ın kurucularından Abdul Ghani Baradar.

Taliban 1996 ile 2001 yılları arasındaki iktidarı sırasında ülkede zorla şeriatı hakim kılan ve seçimsiz bir liderlik konseyi tarafından kurulan bir hükûmet ilan etmişti.

Öte yandan insani yardım örgüleri, aşırı kuraklık ve savaşın yarattığı çalkantılardan dolayı binlerce ailenin evlerini terk etmek zorunda kalmasıyla felaket uyarısı yaptı.

Afganistan acil bir şekilde nakit paraya ihtiyaç duyarken, Taliban'ın Afganistan merkez bankasının yurt dışındaki yaklaşık 10 milyar dolarına erişmesi pek mümkün gözükmüyor.

Taliban bankaların tekrar açılması konusunda emir verdi ancak para çekimlerine haftalık katı sınırlar getirilmesi banka önlerinde uzun kuyruklar oluşmasına yol açtı.

(Reuters)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
abd, türkiye ve taliban üçlüsünün, çevirdiği fırıl dak hikâyeyi insanlar hayretle izliyor, nice filimleri görebiliriz
bak sen nelerde bilirmiş
büyük komplo teorisyeni cafer efendi
Barbarlar.
talibanı kuran kim abd suudi arabistan destekli kuran ülke abd hıristiyan kurulan örgüt şeriatçı müslüman geri çekilirken verilen 85 milyar dolarlık silah veren yine hıristiyan ülke alan müslüman çok komik maşaalah çok zeki bir müslüman örgüt taliban benim merak ettiğim pazar günleri kiliseye ayine gidiyor mu talibanlılar baştaki cia nın adamı o yüzden hani işıd da kafa kesen müslüman ingiliz john çıkmıştı ya o yüzden sordum ingilizlerde hep müslüman ya
Birde yazim kurallarina uysan nokta, virgül gibi süper olucakmis. 3kere okumak zorunda kaldim.
Geri Dön