HABER

Dünyanın gözü Erdoğan-Putin-Reisi görüşmesinde! Masada olası operasyon var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle dün İran’ın başkenti Tahran’a geldi. Erdoğan, bugün Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ev sahipliğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla düzenlenecek olan Astana formatında Yedinci Üçlü Zirveye katılacak. Zirvenin ana gündem maddesi Suriye olacak. Görüşmede Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik olası operasyonu da masada olacak.

Dünyanın gözü Erdoğan-Putin-Reisi görüşmesinde! Masada olası operasyon var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin daveti üzerine resmi ziyaret çerçevesinde dün, İran’ın başkenti Tahran’a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Tahran Mehrabad Uluslararası Havalimanı’nda, İran Petrol Bakanı Cevad Uci, İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Protokol Genel Müdürü Reza Naghipour, İran’ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ve eşi Lale Örs ile büyükelçilik personeli tarafından karşılandı.

AA-20220718-28446665-28446662-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_IRANA_GELDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş eşlik ediyor.

f7d4b3f1-47ad-47e9-bc60-454eae5acc9d

GÜNDEM SURİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret çerçevesinde bugün Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı’na, aynı gün İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ev sahipliğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla düzenlenecek olan Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin katılacağı zirvenin ana gündem maddesi Suriye olacak. Astana formatındaki zirvede, Suriye’deki güncel gelişmeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle mücadele, siyasi çözüme yönelik çabalar, insani durum ve Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleri konularının istişare edilmesi öngörülüyor.

YENİ OPERASYON MASADA

Tahran'daki zirvede Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik olası harekatı ve güney sınırındaki PKK/YPG'nin varlığı da görüşülecek.

PUTİN İLE İKİLİ GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Rus mevkidaşı Putin ile ikili bir görüşme de gerçekleştirecek.

ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle geldiği İran’ın başkenti Tahran’da temaslarına başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Reisi ile görüşmek üzere geldiği Sadabad Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. İki ülke marşlarının okunduğu törende, Erdoğan askeri kıtayı selamladı.

AA-20220719-28447579-28447575-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_IRANDA_RESMI_TORENLE_KARSILANDI

GÖRÜŞME 1 SAAT 30 DAKİKA SÜRDÜ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Sadabad Sarayı'nda gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. Basına kapalı görüşmede, iki ülke heyetleri de hazır bulundu.

AA-20220719-28448495-28448493-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_IRANDA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler