'Dünyanın gözü Suriye'de'

BM görevlileri bugünden itibaren Şam yakınlarında geçen hafta kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını ortaya çıkartmak için incelemelerine başlıyor.

'Dünyanın gözü Suriye'de'

Batılı liderler ise çok geç kalınmış olabileceğinden endişeli.BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon "Her saat hayati önem taşıyor, daha fazla zaman kaybedemeyiz" şeklinde konuştu. "Dünyanın gözü Suriye'de" diyen BM Genel Sekreteri "Olayın insanlığa karşı işlenmiş büyük bir suç işlendiğine işaret ettiğini ve bunun cezasız kalamayacağını" söyledi.

Ban, her ne koşulda olursa olsun kimyasal silah kullanımının uluslararası hukukun ağır bir şekilde ihlâl edilmesi anlamına geldiğinin de altını çizdi.

Muhalif güçlerin verdiği bilgilere göre geçen çarşamba günü Şam'ın doğusunda meydana gelen saldırıda en az bin kişi zehirli gaz nedeniyle yaşamını yitirdi. Suriye lideri Beşar Esad ise hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddialarını yalanladı. Esad Rus İzvestiya gazetesine verdiği demeçte Batılı liderlerin açıklamalarının "saçma" olduğunu söyleyerek, ABD'ye de gözdağı verdi. ABD'nin olası bir müdahalede bulunması halinde bunun Vietnam'dan bu güne giriştiği tüm savaşlarda olduğu gibi büyük bir "başarısızlık" olacağını kaydetti.

Suriye yönetimi dün, Birleşmiş Milletler görevlilerinin kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığının araştırılması için Şam yakınlarındaki bölgeye giriş yapmasına izin vermişti. İsveçli Ake Sellströn yönetimindeki BM ekibi birkaç günden bu yana Suriye'de bulunuyor.

‘Kararlı bir tepki verilmeli'

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiliz mevkidaşı David Cameron ise olası kimyasal saldırıdan Suriye rejiminin sorumlu olduğuna neredeyse şüphe olmadığına işaret etti. İki liderin yaptığı telefon görüşmesinin ardından Cameron'ın bürosundan yapılan açıklamada iki liderin "uluslararası toplumun böyle bir saldırının ardından kararlı bir tepki vermesi gerektiği” konusunda görüş birliği içerisinde bulundukları açıklaması yapıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Wiliam Hague, kanıtların çoktan ortadan kaldırılmış olmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Hague BM uzmanlarının elde edecekleri sonuçlar konusunda gerçekçi olunması gerektiğine işaret etti.

Amerikan yönetimi de dün Suriye'nin verdiği geç gelen izin kararının "güvenilir olmadığını" ve ABD açısından kimyasal silah kullanıldığına dair sadece "çok ufak bir şüphe" bulunduğunu açıklamıştı.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/AFP/dpa/Reuters, BW/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler