HABER

"Dünyanın sonu değil"

NEW YORK (İHA) - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "AB'ye kabul edilmememiz dünyanın sonu değildir. Türkiye'nin bir çok alternatifi vardır" dedi.

Washington dönüşü New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan ile görüşen, ardından Amerikalı Türklerle de bir araya gelen AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Turgut Özal gibi karşılandı.

BM Genel Sekreteri Annan ile görüşmesi uzayan AK Parti Lideri Erdoğan'ı saatlerce New York Türkevi'nde bekleyen Türkler, yıllar önce dönemin Başbakanı Turgut Özal'a gösterdikleri sevgi ve ilgiyi Tayyip Erdoğan'a da gösterdi. Erdoğan da Amerikalı Türklere, Özal gibi seslendi.
Beraberinde bakan, milletvekili, iş adamları ve medya mensupları ile ABD'ye geldiğini hatırlatarak onlara teşekkür eden Erdoğan, New York Türkevi'nde yaptığı konuşmada, Amerikalılara, "Sizden para istemiyoruz, beraber iş yapmayı öneriyoruz, ürünlerimizi ABD'de pazarlayın" çağrısında bulunduğunu söyledi. Erdoğan'ın katıldığı toplantıyı Rum ve Amerikan basını da izledi.

"AB'SİZ TÜRKİYE DÜNYANIN SONU DEĞİL" Seçimlerden sonra AB konusuna ağırlık vererek, Kopenhag Zirvesi'nin gereklerini yerine getirmek için büyük gayret gösterdiklerini ifade eden Erdoğan, AB ülkelerini cilve yapmakla suçladı. Erdoğan, "AB'ye kabul edilmememiz dünyanın sonu değildir. Türkiye'nin bir çok alternatifi vardır. AB olmazsa yeni arayışlar içersine gireriz. Türkiye'nin çıkacak yolu çoktur" dedi.
Türkiye'nin kabuğunun içinde bir ülke olmadığını, bir dünya ülkesi olduğunun altını çizen AK Parti Lideri, Bush'tan Türkiye'yi NAFTA'ya almasını istediğini söyledi.

"KAYSERİ'YE DENİZ GETİRMEYECEĞİZ"
Türkiye'nin sorunlarını çözemeyen iktidarların geldikleri gibi gittiklerini hatırlatan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz geldiğimiz gibi gitmek istemiyoruz, verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Kayseri'ye deniz getirmeyi vaat etmedik, boş vaatlerde bulunmadık, yapabileceklerimizi söyledik. Bunları da yerine getirerek Türk halkını refaha kavuşturacağız" diye konuştu.
Hedeflerinin, Türkiye'de kişi başına düşen milli geliri 5 bin dolara çıkarmak olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bu iş için kaynağımız yolsuzlukları durdurmak olacaktır" şeklinde konuştu.
Erdoğan, fona devredilen bankaların Türkiye'ye net 22 milyar dolar, görev zararları ile birlikte ise 50 milyar dolara mal olduğunu sözlerine ekledi.

"İHALE YAĞMASINA SON" Bankalardaki yolsuzlukların yanı sıra ihalelerde oyun oynayanlara da göndermede bulunan AK Parti Genel Başkanı, çağdaş olmanın yolunun ulaşımdan geçtiğini belirtirken, yapımına kısa bir süre sonra başlanacak olan 15 bin kilometrelik duble yol inşaatının tek bir firmaya verilmeyerek 300 firma arasında paylaştırılacağını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler