HABER

Dünyanın unuttuğu Liu Xiaobo

Geçen yıl Nobel barış ödülüne layık görülen Çinli muhalif Liu Xiaobo'nun halen hapiste olduğunu söyleyen bir grup eski Nobelli, uluslararası kamuoyunu 'unutkanlıkla' suçluyor.

Geçmişte Nobel barış ödülüne layık görülmüş beş kişinin başını çektiği yeni bir kampanya grubu, geçen yıl Nobel barış ödülünü alan Çinli aktivist Liu Xiaobo'nun hapisten salıverilmesi için Çin hükümetine ve uluslararası topluma çağrıda bulunuyor.

Beş Nobelliden biri olan Güney Afrikalı Başpiskopos Desmond Tutu, dünya kamuoyunun Liu Xiaobo'nu Çin'de hapis yattığını unuttuğunu söyledi.

Kampanyanın öncüsü diğer dört Nobel barış ödülü sahibi, İranlı Şirin Ebadi, ABD'den Jody Williams ve Kuzey İrlandalı ikili Mairead Maguire ile Betty Williams'tan oluşuyor.

Liu Xiaobo, Çin'de siyasi reform talep eden bir manifestonun yazılışında yer almış ve bundan dolayı devlete karşı yıkıcı eylemlerde bulunduğu suçlamasıyla 11 yıl hapse mahkum edilmişti.

Geçen yıla kadar ev hapsinde tutulan Birmanyalı demokrasi yanlısı siyasetçi Aung San Suu Kyi'nin serbest bırakılmasından sonra, Nobel barış ödülü sahibi olup özgürlüğü kısıtlanan tek kişi olarak geriye Liu Xiaobo'nun kaldığına dikkat çekiliyor.

Kampanyaya eski Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel ve Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü de destek veriyor.

Geçen yıl Nobel barış ödülünün Liu Xiaobo'ya verildiğinin açıklanmasının ardından ABD dahil Batılı hükümetler, Çin hükümetine muhalif aktivistin serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

Çin, Nobel ödülünün Liu Xiaobo'ya verilmesini öfkeyle karşılamış ve içişlerine bir müdahale olarak görmüştü.

Nobel'i izleyen haftalarda, Liu Xiaobo'nun taraftarı olan daha onlarca kişi tutuklanarak hapse atıldı.

Muhabirler, Liu'nun karısı Liu Xia'nın da telefon ve internet bağlantısı olmaksızın devamlı izlendiğini ve çok yakın akrabaları dışında dış dünyayla temas kurmasına izin verilmediğini bildiriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön