HABER

Dünyaya egeli göz danışmanı

İZMİR (İHA) - Dünya Glokom Birliği tarafından Danışma Kurulu'na seçilen Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kutay Andaç, 19-22 Mart 2003 tarihleri arasında İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenecek "4. Dünya Glokom Kongresi"nde bilimsel danışmanlık yaparak Türkiye'yi temsil edecek.

Glokom hastalığı (göz tansiyonu) konusunda uluslararası alandaki çalışmalarından ötürü Dünya Glokom Birliği tarafından danışma kurulu üyeliğine seçilen Prof. Dr. Andaç, Türkiye'den kongreye gönderilecek bilimsel tebliğler konusunda Türk göz hekimlerine de rehberlik yapacak.

Aynı zamanda Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Yürütme Kurulu Üyesi görevini de sürdüren Prof. Dr. Kutay Andaç, kongrede Türkçe bir panelin yanında, Türk-Yunan meslektaşlarıyla ortak bir sempozyum da düzenleyeceklerini söyledi. 2 bin 500 göz hekiminin katılacağı dünya kongresinde glokom hastalığı konusundaki en son gelişmelerin tartışılacağını açıklayan Prof. Dr. Andaç, "Böyle büyük bir kongrenin bilimsel danışmanlığını yapmak benim ve üniversitem için büyük mutluluk oldu. İspanya'da ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı bünyesinde oluşturduğumuz glokom birimimiz bu alanda yapmış olduğu çalışmalarla kendisini dünya ölçeğinde kabul ettirmiş durumda" diye konuştu.

Türkiye'de halen 60 bin dolayında glokom hastası bulunduğuna değinen Prof. Dr. Andaç, "Önceden yalnızca göz içi basıncının yüksekliğine bağlı olarak oluştuğu düşünülen glokoma, kalp ve damar sistemindeki rahatsızlıkların da neden olduğu anlaşıldı. Özellikle 40-60 yaş arasında yaygın olarak görülüyor. Doğuştan olan glokomlar da mevcut" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön