HABER

Duruş bozukluğu sırt ağrısına yol açıyor

İSTANBUL (İHA) - Duruş bozukluklarının zamanla sırt ağrısı, nefes almada zorluk ve kaslarda şiddetli ağrı gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu bildiren uzmanlar, özellikle gençleri ve hamileleri dik durmaları konusunda uyarıyor.

Duruş bozukluklarına sıklıkla; kısa görünmek isteyen uzun boylu gençlerde, büyümeye başlayan göğüslerini gizlemek için omuzlarını içe çeken buluğ çağındaki kızlarda ve hamilelik döneminde alınan fazla kilolar nedeniyle vücut dengeleri bozulan anne adaylarında rastlandığını belirten uzmanlar, şu duruş düzeltme egzersizlerinin yapılmasını öneriyor:

"Yere oturun ve bir bacağınızı düz olarak ileri doğru uzatın, diğerini ise bağdaş kuracak şekilde kıvırın. İki ucundan tuttuğunuz bir havluyu, uzattığınız ayağınızın ortasına gelecek şekilde yerleştirin. Daha sonra havluyu yavaş yavaş kendinize doğru çekin. Bu hareketi her iki bacağınız için 4'er kez tekrarlayın.

Sırtüstü uzanın. Kollarınızı iki yanınıza uzatıp, kalçanızı yavaş yavaş ve olabildiğince yukarı kaldırın. Kalçanızı 10 ile 30 saniye arasında havada tutup bırakın. Bu hareketi 3 kez tekrarlayın.

Sırtüstü uzanın ve önce bir dizinizi, sonra diğerini elinizle göğsünüze doğru çekerek esnetin. Her iki bacak için bu işlemi 4 kez uygulayın.
Ayak uçlarınızı topuklarınız ayrı kalacak biçimde birleştirin.

Kollarınızı iki yanda rahat bir şekilde tutun. Başınız dik durumdayken omuzlarınızı geriye doğru itin. Bacak kaslarınızın yardımıyla kalçanızı ve karnınızı kasın."

Duruş bozukluklarının insan sağlığında bazı olumsuzluklara yol açabileceğini bildiren uzmanlar, bu olumsuzluklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:

"Ayaktayken çenenizi öne çıkarmayın. Omuzlarınız geride, başınız ise dik olsun.

Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

Otururken bacaklarınızın paralel olmasına dikkat edin.

Uzun süre oturmayın.

Otururken ve ayaktayken vücudunuzun aldığı şekle dikkat edin, sık sık duruşunuzu düzeltin.

Dik durmanıza yardımcı olacak egzersizler ve yoga yapın."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler