HABER

''Duruşunu daha doğru bulduğum partiye katıldım''

''Duruşunu daha doğru bulduğum partiye katıldım''

Ankara (AA)- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "CHP'yi eleştirmekten vazgeçmesini" isteyen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'ye, "Bağımsız bir konumdayken demokrasi ve ülke sorunları karşısındaki duruşunu daha doğru bulduğum bir siyasi partiye katıldım. Yani ben, hem sizin partinizde siyaset yapma hakkı bulamayacağım, hem başka yerde siyaset yapma hakkını kullanmayacağım, öyle mi?" dedi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Yasa Tasarısı üzerinde söz alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın çeşitli ortamlarda eski partisi CHP'yi eleştirdiğini söyledi. İnsanların yaşamlarında parti değiştirebildiğini, geçmişte bazı milletvekillerinin kendilerinden başka partilere gittiğini, başka partilerden de kendilerine geldiklerini anlatan İnce, Günay'a, "Her fırsatta bu kürsüye çıktığınızda eski partinize sataşmaktan vazgeçin" dedi.

Günay'ın "Karşı siyaset" adlı kitabında AK Parti'ye ve CHP'ye ilişkin eleştirilerini okuyan İnce, merkez sağdan CHP'ye gelen siyasetçilerin eski partilerini eleştirmediklerine dikkati çekerek, "Kol kırılır yen içinde kalmalıdır. Bundan sonra bizim partimize sataşmayın. Yoksa, tüm yazdıklarınızı okumak zorunda kalırım" diye konuştu. İnce'nin konuşmasının ardından söz isteyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti'ye 29 Mayıs 2007'de katıldığını, 27 Nisan sürecinde Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde yapılanların demokratik olmadığını yüksek sesle ifade ettiğini anlatarak, 27 Nisanda internette yayımlanan bildirgeye karşı çıktığını, sonrasında AK Parti ile duruş ve dil beraberliği oluştuğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine partiye katıldığını söyledi.

"Bundan ötürü çok haklı bir yerde durduğumu bugün çok daha iyi anlıyorum" diyen Günay, CHP'den istifa ederek bir başka partiye katılmadığını, 10 yıl süren uzun mücadeleden sonra ihraç edildiğini ifade etti. Günay, "Bağımsız bir konumda iken, demokrasi ve ülke sorunları karşısındaki duruşunu daha doğru bulduğum bir siyasi partiye katıldım. Yani ben, hem sizin partinizde siyaset yapma hakkı bulamayacağım, hem başka yerde siyaset yapma hakkını kullanmayacağım, öyle mi? Yani, bir
siyaset adamını yok etmeye çalışacaksınız" diye konuştu.

Geri Dön