HABER

Düşünce okuma makinesi geliyor

Bilim insanları, düşünceleri kelimelere dönüştürebilmenin bir yolunu keşfetti ve böylece zihin okuma makinesinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha yaklaşıldı.

Düşünce okuma makinesi geliyor

Araştırmacılar, beyin yüzeyine bağlı sensörleri kullanarak beyin sinyallerini ilk kez konuşmaya dönüştürebildi.

Yüzde 75-90 doğruluk taşıyan bu çığır açan buluşun, öncelikli olarak konuşamayan felçli hastalarla iletişim kurabilmeyi sağlayabileceği kaydediliyor.

Utah Üniversitesi'ndeki araştırmacı ekibe öncülük eden biyomühendis profesör Bradly Greger, "Konuşmayan felçli hastalar için uzun vadeli kullanım imkanı sunabilecek bir cihazla beyinden gelen sinyalleri kelimelere dönüştürebilmeyi başardık. Buna beyin okuma diyorum ve iki veya üç yıl içinde felçli hastalarda kullanılmayı başlamasını umuyoruz" diyor.

Ekip iki düğme büyüklüğündeki 16 küçük elektrottan oluşan ızgaraları, epileptik bir hastanın beynindeki konuşma merkezine bağladığında sonuca ulaştı.

Sensörler daha önce hastalığı nedeniyle kafatasının bir kısmı ameliyatla alınmış olan hastanın beyin yüzeyine bağlandı. Hasta sürekli olarak bir felçli hasta için en fazla önem taşıyan kelimeleri (evet, hayır, sıcak, soğuk, aç, susamak, merhaba, hoşçakal, daha fazla, daha az) düşünürken, bilim insanları elektrotları kullanarak beyin sinyallerini bir bilgisayara kaydetti.

Daha sonra ortaya çıkan beyin sinyalleriyle bu kelimeler arasında yüzde 75-90 arasında uyum sağlandı. Bilgisayar herhangi bir ses tanıma yazılımı kullanılmadan hasta konuştuğu sırada beyin dalgalarını ayırt etti. Zira, bir kelimeyi düşünmenin aynı beyin sinyallerine neden olduğu belirtiliyor. Kelimeyi söylemenin değil. Profesör Greger ve ekibi yakında bir tercüme cihazını ve düşündüklerinizi sesli olarak kelimelere dönüştüren bir ses kutusu üretebileceklerine inanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön