HABER

Duterte: 3 kadına tecavüz ederseniz, cezanızı ben üstlenirim

Filipinler'in tartışmalı açıklamalarıyla tanının devlet başkanı Rodrigo Duterte yine tepki çekecek sözler sarf etti. Ülkenin güneyinde IŞİD bağlantılı mitiltanlara karşı sıkıyönetim ilan eden Duterte, askerlere yaptığı konuşmada "Sizin için hapse girerim. Eğer biriniz üç kadına tecavüz ederse suçu şahsen üstlenirim" dedi.

Duterte: 3 kadına tecavüz ederseniz, cezanızı ben üstlenirim

Sivri dili ve küfür içeren açıklamalarıyla tanınan Filipinler Devlet Başkanı, sıkıyönetim ilan edilen Mindanao adasında askerlere yaptığı konuşmada, olası ihlallerden kendisinden sorumlu olduğunu söylemeye çalışırken şu ifadeleri kullandı:

'SİZ İŞİNİZE BAKIN, GERİSİNİ BEN HALLEDERİM'

"Siz düşerseniz ben de düşerim. Ancak bu sıkıyönetim, sonuçları ve etkileri konusundaki tek sorumlu ben olacağım. Siz işinize bakın, gerisini ben hallederim. İhlaller olursa kendimi hapse atacağım. Eğer üç kişiye tecavüz ederseniz, itirafta bulunur ve ben üstlenirim."

​Duterte salı günü Mindanao adasındaki 200 bin nüfuslu Marawi kentinde IŞİD bağlantılı militanlarla hükümet güçleri arasındaki çatışmalar sürerken Mindanao'da 60 günlük sıkıyönetim ilan etmişti.

Duterte'nin bu sözleri 'şaka' olarak kullandığı belirtilse de bu, tecavüz hakkındaki ilk 'şakası' değil.

Duterte, geçen yıl 1989'daki bir hapishane isyanında öldürülen ve mahkumların sırayla tecavüzüne uğrayan Avustralyalı misyoner bir kadının ‘güzel' olduğunu ve kendisinin de sıraya gireceğini söylemişti. Duterte tepkiler üzerine kadınları incitmek istemediğini söyleyerek özür dilemişti.

Sputnik

Geri Dön