HABER

e-devletin meyveleri toplanıyor

Ankara (AA)- Türkiye, e-devlet konusunda son yıllarda atmaya başladığı hızlı adımların sonuçlarını görmeye başladı. OECD'nin e-devlet konusundaki raporuna göre, sosyal güvenliğe yapılan 2,5 milyon dolarlık kamu yatırımı sayesinde, sahteciliğin önlenmesi (yıllık 1 milyar dolar) ve etkinliğin artırılmasında (yıllık 3 milyar dolarlık tasarruf) önemli mesafeler alındı.

Sosyal güvenlik prim tahsilatı 2003'teki 12,5 milyar dolar seviyesinden bugün 17,9 milyar dolara ulaşırken, bu başarı, e-devlet uygulamaları sayesinde "daha iyi kontrol sistemlerinin" oluşturulmasıyla sağlandı.

Gelir vergisinin toplanması işleminin vergi daireleri yerine bankalar aracılığıyla yapılması sonucu da vergi toplama birim maliyeti 2 dolardan 0,35 dolara çekildi.
Buna karşılık, Türkiye'de bilgi toplumunun gelişmesinde dengesizliklerin devam ettiğine dikkat çekilen raporda, Türkiye'nin, yüzde 47 olan AB ülkelerindeki internet erişim oranında yüzde 14'ler seviyesinde kaldığına dikkat çekildi.

Rapora göre, Türkiye ilk ve orta dereceli okullarda bilgisayar okuryazarlığını artırmaya yönelik ciddi projeler gerçekleştirirken, okul dışındaki vatandaşların da bilgisayar okuryazarlığını artırmaya yönelik çabalar içine girmesi gerekiyor.

Türkiye'nin karasal telefon ağı 15 milyon aileye ulaşırken, hane halklarının internete ulaşımı yüzde 8,7 gibi düşük bir oranda kalıyor. Rapora göre, Temmuz 2006 itibariyle kamu kesimi 10 bin 667 web sitesine sahipken, bunlardan 3 bin 812 adedi merkezi kamu kurumlarına ait bulunuyor. Raporda, bu kadar çok sayıdaki sitenin kullanıcıların fayda temin etmesini önemli ölçüde azalttığı, bu nedenle Türkiye'nin de e-devlet portalı üzerinde çalıştığı kaydediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön