EBA çöktü mü? EBA'ya giriş sıkıntısıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA TV'de yaşanan erişim sıkıntısı nedeniyle son dakika açıklamalarda bulundu.

Milyonlarca öğrenci bugün ders başı yapacakken Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Öğretmen ve öğrencilerin giremediği sistem “çok kalabalık” uyarısı verdi. Öğretmenlerin de sisteme girememesi sebebiyle eğitim durdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şunları söyledi:

"Bu bizim için aslında olumlu bir haber. Talepte sıçrama oluştu. Bununla ilgili teknik arkadaşlar çalışıyorlar. Dünyanın en büyük sitelerinde duraksamalar oluyor. Şu anda arkadaşlar çalışmanın içerisindeler. Bu altyapı giderek güçlenecek, her türlü tedbiri alıyoruz. Bu anlamda EBA Destek Merkezlerinin bugün itibarıyla 8668 oldu. Akşama kadar 9000 olur. Buralarda da rahat bir erişim imkanı olacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 103 yorum
bunuda beceremediler
@deniz_demirtas_1983 Yerli ve milli derler. EBA Zoom altyapısını kullanır. Yokmu hiç bu programları yazacak mühendislerimiz. Yoksa hepsini FETÖ bahanesiyle içeri mi attınız yada yabancı ülkelere mi gittiler.
kafan çalışıyorsa 10 milyon öğrenci 1.5 milyon öğretmene ders isletebilecek bir sistem oner. bunu da beceremediler deyip çeneni çalıştırma
@suleaskim Aslında programı yazacak yazılımcılar var. Ama sorun aslında bu değil. Asıl sorun bu sistemi kaldıracak bir sunucuya sahip olmakta. Türkiyede yeteri kadar sunucu yok. Server kurmak büyük maliyet gerektiriyor. Yüzlerce hatta binlerce server bilgisayarı olmalı ve bu yapının kurulduğu yeri soğutacak bir soğutma sistemi olmalı. Yani bir çok ayrıntısı var. Maliyetli bir iş. Haliyle zoomda hazır sistem varken yerli üretim düşünülmüyor.
Maalesef türkiye uzaktan eğitime hazır degil.
neden uzaktan eğitime hazır değil. engin düşünceleriniz nelermiş.
katılıyorum
@madceng evet hazır değil. yaşadığım yerde net hızı düşük.16 megabit olması gereken internet hızı 12 megabite geçemiyor. hızı yükseltilince günde belki yüzden fazla kopuyor. düşürünce bağlanamıyorsun hızı yetmiyor. oğlum üniversitede okuyor. onun okuluda uzaktan eğitime geçti. internet başvurusu yaptık. olumsuz cevap aldık. sokaktaki portta yer yokmuş. potu değiştirin diyoruz yaşadığınız ilçede alt yapı çalışması olduğu için değiştiremiyiz cevabını alıyoruz.çalışmalar ne zaman bitecek diyoruz 24 ay sürebilir diyorlar. şimdi söyle bakalım alt yapı yeterlimiymiş
Çok çalışıyorsunuz çok hem de çok, yoruldunuz da çok
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler