HABER

Ebu Garib'den yeni işkence fotoğrafları

SİDNEY (İHA) - Irak'taki Ebu Garib cezaevinde Amerikalı askerler tarafından tutuklulara karşı yapılan işkenceler, Avustralya televizyonunun yayımladığı yeni işkence fotoğrafları ve görüntüleriyle yeniden dünya gündemine geldi. Geçtiğimiz senelerde tüm dünyada büyük nefretle karşılanan işkence skandalı, daha önce hiç yayımlanmamış yeni fotoğrafların yayımlanmasıyla eski yaraların bir kez daha kanamasına yol açtı.

Avustralya televizyonu SBS'nin yayınında ölü bedenler, kanlı ve çıplak tutuklular, dışkıya bulaştırılmış tutuklular dikkat çekiyor. Bazı tutukluların da cinsel eylemlerde bulunmaya zorlandıkları görülüyor.

Fotoğraflardan birinde bir kişinin boğazının kesildiği, diğerinde bir kişinin başında büyük yaraların olduğu, üçüncüsü bir tutuklunun üzerinde dışkı bulunduğu görülüyor.
SBS televizyonu, fotoğraflarla ilgili olarak "Bu görüntülerle Ebu Garib'de daha yaygın ve şiddetli işkencelerin olduğu açığa çıkıyor. Bunlar arasında intihar, işkence ve tecavüzler bulunuyor. Bu fotoğraflardan anladığımız kadarıyla 2004'te Ebu Garib'de çok daha kötü işkenceler ve tecavüzler gerçekleşmiş" dedi.
Televizyon kanalı, yayımlanan fotoğraflar arasında Amerikan basınına sızan, ABD Kongre üyelerine özel olarak gösterilen ve yayımlanmamasına karar verilen orijinal Ebu Garib fotoğraflarının bulunduğunu kaydederek "Kongre üyeleri bu fotoğraflardan şok olmuşlar ve dehşet içinde kalmışlar" ifadesini kullandı.

Pentagon görüntülerin gerçek olduğunu doğruladı fakat bunların yayımlanmasına tepki gösterdi. Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman, görüntü ve fotoğrafların dünyada yeni şiddet olaylarına sebep olabileceğini ve dünyanın çeşitli yerlerinde görev yapan Amerikan askerlerinin hayatını tehlikeye sokabileceğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler