HABER

Ecevit'e DSP merkezinde tören

ANKARA (İHA) - Eski Başbakan Bülent Ecevit'in cenazesi hayatını kaybettiği GATA'dan siyaseti bıraktığı ve kurucusu olduğu partisi DSP Genel Merkezi önüne getirildi.
Asker ve polisin oluşturduğu eskortlar eşliğinde getirilen Ecevit'in cenazesi güzergah boyunca gözyaşları içerisinde 'Halkçı Ecevit' sloganları ile karşılandı. Olağanüstü güvenlik önlemleri altında DSP Genel Merkezi'ne getirilen cenaze için burada 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Bülent Ecevit'in kişiliği, devlet adamlığı, siyasete bakış açısı ve siyasete getirdiği ilkeleri içeren bir konuşma yaptı. "Barış adamıydı. O gerçek bir halk adamıydı. Çünkü bu adı ona halk vermişti" şeklinde Ecevit'in kişiliğini tanımlayan Sezer, şu cümlelerle uğurlama konuşmasını yaptı:

"Ecevit ne ezen, ne ezilen, insana hakça yaklaşan bir düzen isteyen bir devlet adamıydı. Ulusunun çıkarlarını herşeyin önünde tutan bir kişiydi. Siyasette istifa kurumunu yerleştiren birisiydi. Şairdi. Atatürkçüydü. Darbelere tek başına direnen bir bürokrattı. Taklitçi değil yerli solu getiren bir kişiydi".
Sezer, DSP Genel Merkezi önünde yapılan törende Ecevit'i şu sözlerle uğurladı:

"Başbakanım, Genel Başkanım, öğretmenim, önderimiz, sana söz veriyoruz DSP'yi her zaman yaşatacağız, ilkelerine bağlı kalacağız. Güle güle Karaoğlan. Allah rahmet eylesin".

Sezer'in yaptığı bu konuşmanın ardından vatandaşlar ellerindeki karanfilleri Ecevit'in naaşının bulunduğu cenaze aracına atarak Ecevit'i gözyaşları arasında uğurladılar.

DSP GENEL MERKEZİ'NDEKİ TÖRENDEN NOTLAR

Sabahın erken saatlerinden itibaren başlayacak tören için halk DSP Genel Merkezi önünde akın akın gelmeye başladı. Açıklanan cenaze programı içerisinde GATA'dan yola çıkan cenaze korteji Tandoğan'da partililer tarafından karşılandı. Tandağan Begol Caddesi ve Maraşal Fevzi Çakmak Caddesi boyunca halk ellerinde beyaz güvercinler ve Ecevit resimleri, karanfillerle bekledi. Ecevit'e, ilk "Karaoğlan" sıfatını veren Şehzade Şahin isimli 83 yaşındaki Nine de Ecevit'i cenazesinde yalnız bırakmadı. Şehzade Nine törenin yapılacağı genel merkeze gelişinde halkın yoğun sevgi seliyle karşılandı. DSP Genel Merkezi önündeki töreni Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit araç içerisinden takip ederken, törene SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, KESK Genel Başkanı Hakkı Tombul, Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, DSP yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cenaze korteji DSP Genel Merkezi önünde tamamlanan törenin ardından TBMM'de yapılacak tören için yola çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön