HABER

Eczacı adaylarına staj zorunluluğu

YÖK, eczacılık ve ebelik eğitimine ilişkin bazı yeni düzenlemeler yaptı. Eczacılık resmi eğitim belgesi

alınabilmesi için, ''tam gün üzerinden 4 yıllık pratik ve teorik eğitim ile bir eczanede veya bir hastanede bir eczacı denetiminde asgari 6 ay zorunlu staj yapmak'' gerekiyor.

Doktorluk, Hemşirelik, Ebelik, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık ve Mimarlık Eğitim Programlarının Asgari Eğitim Koşullarının Belirlenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, eczacılık ve ebelik eğitimlerine ilişkin bazı düzenlemeler yapıldı.

Yeni düzenlemeye göre, en az beş yıllık eğitimi gösteren eczacılık resmi eğitim belgesinin alınabilmesi için, ''tam gün üzerinden en az dört yıllık teorik ve pratik eğitimin ve kamuya açık bir eczanede veya hastanede bir eczacının denetiminde asgari 6 ay olan zorunlu stajın tamamlanması'' gerekiyor.

-EBELİK EĞİTİMİ-

Ebelik eğitimine kabul edilebilmek için de ya asgari lise mezunu olmak ya da ''genel bakımdan sorumlu hemşirelerin resmi yeterlilik belgesine sahip olma'' şartı gerekiyor.

Ebelik eğitimi, lise mezunları için tam gün esasına dayalı en az 4 yıl süreli teorik ve pratik eğitimden oluşacak. Resmi yeterlilik belgesine sahip genel bakımdan sorumlu hemşireler için bu süre ''18 ay veya 3000 saatlik eğitim'' olarak belirlendi.

Ebelerin resmi yeterlilik belgelerinin tanınması için şu kriterlerden birini karşılaması gerekiyor:

''- Resmi yeterlilik belgesine sahip genel bakımdan sorumlu hemşireler için en az 2 yıl veya 3600 saatlik tam gün süreli eğitim,

- Resmi yeterlilik belgesine sahip genel bakımdan sorumlu hemşireler için 18 ay veya 3000 saatlik eğitim ve yetkili kurum tarafından düzenlenen, bir yıl mesleki uygulama yapıldığını gösteren sertifika.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön