HABER

"Eczanelerle tek tek sözleşme yasaya aykırı"

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, ilaç alımı konusundaki protokolü iptal eden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, eczanelerle tek tek sözleşme yapmasının yasaya aykırı olduğunu söyledi.

ANKARA(ANKA)- DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, ilaç alımı konusundaki protokolü iptal eden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, eczanelerle tek tek sözleşme yapmasının yasaya aykırı olduğunu söyledi.

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Türk Eczacılar Birliği ile ilaç alımı konusundaki protokolü tek taraflı olarak feshetmesinin ardından gündeme gelen ilaç krizi konusunda hükümeti uyararak, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti. Açıklamasında, Anayasa’nın ‘devlet herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlüdür’ hükmünü içeren 56. maddesini hatırlatan Erçelebi, "Devlet adına hizmet vermekle sorumlu olan hükümet, devlete vergi ödeyen ve bunun karşılığında sağlık hizmeti alma hakkı bulunan vatandaşın ilaca ulaşmasını nasıl sağlayacaktır? Yaşamını ilaca bağlı olarak sürdüren ve ilaçlarını SGK güvencesinde alan vatandaşlarımız ilaca ulaşamadığı için yaşamını yitirirse, bunun sorumlusu kim olacaktır?" diye sordu.

Toplumu baskı altına almayı, ‘ülkeyi yönetmek’ olarak gören, AKP hükümetinin yasaları çiğnemekte de bir sakınca görmediğini ifade eden Erçelebi, şunları kaydetti:

"Sosyal Güvenlik Kurumu, sözkonusu sözleşmeyi feshederek milyonlarca vatandaşımızı ölümle karşı karşıya getirirken, hukuku da çiğnemeye kalkışmaktadır. 6643 sayılı yasaya göre, eczacılar adına sözleşme yapma yetkisi, Türk Eczacıları Birliği’ne aittir. Ancak SGK, Türk Eczacıları Birliği ile sözleşmeyi feshinden sonra, eczacılarla tek tek sözleşme yapmayı planlamaktadır. 6643 sayılı yasayı çiğnemeyi planlayan SGK’nın bu durumu nasıl izah edeceği, merak konusudur.

Hükümet bu tavrıyla, eczane kapatma eylemine katılmayan birkaç eczacıyı ödüllendirmek, diğerlerini cezalandırmak mı istemektedir? Örgütsüz toplum hedefleyen AKP, eylem yaptıkları için eczacıları cezalandırmak yerine, onları dinlemeli, sorunlarını çözmeli, vatandaşın ilaca ulaşmasını zorlaştırmamalıdır. Hükümet derhal bu uygulamadan vazgeçmeli ve hem vatandaşı mağdur etmemeli hem de yasaları çiğnememelidir. Hükümet yasa çiğneyemez. Anayasa’ya göre halkın sağlığından sorumlu olan Hükümet halkın sağlığıyla oynamasın ve ilaç alımını bir an önce düzene soksun.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön