HABER

Eczaneye sahte reçete baskını

ANTALYA (İHA) - Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nın gerçekleştirdiği operasyonda, vatandaşların sağlık karnelerine, haberleri olmadan başka ilaçlar yazarak haksız kazanç sağladıkları iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı, 1 kişi aranıyor.

Edinilen bilgiye göre, Antalya İl Jandarma Komutanlığı'na, Alanya İlçesi'ne bağlı Oba Beldesi'nde bulunan bir eczanenin Bağ-Kur ve SSK'lılara ait sağlık karnelerini alarak sahte reçete hazırladığı ve bu yolla haksız kazanç elde edildiği yolunda bir ihbar geldi. Bunun üzerine Antalya İl Jandarma Komutanlığı, Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Bağ-Kur Antalya İl Müdürlüğü ve Eczacılar Odası Antalya Temsilciliği yetkilileri Alanya'ya geldi ve incelemelere başlandı.

Oba Beldesi'nde geniş çaplı bir operasyon başlatan jandarma ekipleri, Oba Kasabası Camii alanı mevkiinde bulunan Yeşiloba Eczanesi'ne baskın düzenledi. Jandarma ekipleri yapılan baskında, 50'nin üzerinde vatandaşlara ait sağlık karnesi ele geçirirken, çok sayıda kupürü kesilmiş ilaç buldu. Kanunen kupürü kesilmiş ilaçların eczanede bulundurmanın yasak olması nedeniyle ilaçlara jandarma tarafından el konuldu ve sağlık karneleri incelenmek üzere alındı.

Yeşiloba Eczanesi'nde çalışan Ali Yaşa ve A.M. isimli iki şahıs, jandarma tarafından gözaltına alındı. Yapılan incelemeler sonucunda bugüne kadar eczacı olarak bilinen Ali Yaşa'nın sadece eczacı kalfası olduğu ortaya çıktı. Olaydan sonra bulunamayan eczanenin ruhsat sahibi Ömer Namık Saygı hakkında savcılık tarafından arama emri çıkartıldı.

İfadelerinin alınmasının ardından savcılığa sevk edilen 2 sanıktan Ali Yaşa tutuklandı, A.M. ise serbest bırakıldı.

Belde'de, Yeşiloba Eczanesi'ne güvenerek sağlık karnesini bırakan vatandaşların olaydan habersiz oldukları ortaya çıkarken, olayla ilgili soruşturmaya devam ediliyor. Soruşturma kapsamında, geçmiş yıllarda Yeşiloba Eczanesi tarafından verilen reçetelerin de inceleme altına alınacağı ve reçetelere imza atan doktorların bu olaylardan haberdar olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön